Tuesday, April 16th, 2024

Bitcoin (BTC) ve Altın Arasındaki Durum Değişiyor: 2017’den Beri Bir İlk!

Bitcoin (BTC) fiyatı 2017 yılında 20.000 dolara kadar yükselerek bütün ilgiyi BTC’nin üzerine çekti. Bitcoin fiyatının bu tarihi rekorundan sonra neredeyse iki yıl süren ayı piyasası başladı ve birçok ekonomist BTC’yi “balon” olarak nitelendirdi. Bu esnada Bitcoin’in altına rakip olabileceği belirtilirken bizzat BTC yatırımcıları bile yaşanan düşüş nedeniyle buna ihtimal vermedi.

Bitcoin vs. Altın

2020 yılı ise Bitcoin ve altın arasındaki rekabetin büyük ölçüde değiştiği bir dönem oldu. Google  üzerindeki arama verilerine bakıldığında Bitcoin’in 2017 yılından beri ilk defa altın aramalarını geçtiği ortaya çıktı.

Küresel arama verilerine göre “buying gold” (altın alma) ve “buying Bitcoin” (bitcoin alma) aramalarında “flippening” yaşandı ve Bitcoin, altını geçti. Beş yıllık trende bakıldığında Bitcoin aramalarında tüm zamanların rekorunun 2017 yılında gerçekleştiği görülüyor.

Bitcoin Hala 2017 Yılındaki FOMO’ya Ulaşamadı

Mevcut boğa rallisi ise 2017 yılındaki arama rekorunun %67’sine ulaşmış durumda. Bu da Bitcoin’in hala 2017 yılındaki kadar popüler olmadığını ve ilgiyi üzerine çekemediğini gösteriyor. Buna rağmen Bitcoin almak isteyenlerin yaptığı aramaların altın almak isteyenlerin yaptığı aramaların üzerine çıkması, önemli bir veri.

Yukarıdaki arama grafiğine bakıldığında mavi ile gösterilen altın aramalarının, kırmızı ile gösterilen Bitcoin aramalarının bir hayli gerisinde kaldığı görülebiliyor. Bitcoin’in 2020 yılı boyunca en çok yükselen varlık olması ise bunda büyük bir paya sahip.

2020’nin En Çok Kazandıranı: Bitcoin

Lider kripto para birimi Bitcoin, Mart 2020 tarihinde 3,700 dolar seviyelerine kadar geriledikten sonra yıl sonunda 20.000 dolar üzerine çıktı. Bu da BTC’nin en az 6 kat yükseldiğini gösteriyor. 2021. yılının ilk haftasında 41.000 doları gören BTC, aslında bütün geleneksel piyasalara gözdağı verdi. Altın fiyatı ise koronavirüs salgını döneminde tüm zamanların rekorunu kırsa da daha sonra sert bir düşüş yaşadı.

Bitcoin fiyatı altın fiyatına kıyasla çok daha volatil olsa da uzun vadede bunun altına göre daha stabil olduğu resmen kanıtlandı. Kurumların her geçen gün daha fazla BTC alması ise bunun sadece bireysel yatırımcının değil aynı zamanda kurumsal yatırımcının gözünde de onaylandığını gösteriyor.

MicroStrategy gibi kurumların her geçen gün daha fazla BTC alması, bir devrimin başlangıcı olarak görülmekte. Bitcoin ise 41.000 dolar fiyatı ile bile hala çok ucuz olabilir.

Facebook Comments