Tuesday, January 31st, 2023

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İçin İyi Haber, Hiç Beklenmeyen Bir Kişiden Geldi

ABD Başkanı Joe Biden‘ın göreve gelmesi ile beraber ABD’nin önde gelen regülatörlerinde de önemli değişiklikler yapılmaya başlandı. ABD’nin yeni Hazine Bakanı olacağı konuşulan Janet Yellen da kesinlikle bu değişikliklerden birisi olarak görülüyor. Joe Biden’ın Hazine Bakanı olacağı konuşulan Yellen, daha önce kripto paralar hakkında çok sert açıklamalarda bulunsa da bunu yumuşatmaya karar vermiş gibi gözüküyor.

Yeni Hazine Bakanı Adayı, Bitcoin ve Kripto Paraları Övdü

Yellen, 21 Ocak 2021 tarihindeki basın toplantısı için yaptığı yazılı açıklamalarda, kripto paraların aslında faydalara sahip olduğunu belirtti. Kripto paraların “keşfedilmeyi bekleyen” faydalara sahip olduğunu ifade eden Yellen, yeni çıkan teknolojilerin kesinlikle finansal sistemi geliştirme avantajına sahip olduğunu düşünüyor.

yellen bitcoin

Biden, Bitcoin ve kripto para birimlerinin direkt olarak ABD’nin faydalanabileceği birçok avantaja  sahip olduğunu düşünüyor. Hazine Bakanı adayı, bunların kara para aklama ve yasa dışı işlemler için de kullanıldığını belirtmişti. Yellen, daha önceki açıklamalarında çok daha sert bir tavır takınarak kripto para birimlerinin regülatörler tarafından çok sert denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Kripto Para Sektörü Şaşkın

Yellen’ın kripto paralarla ilgili şimdiki açıklamalarında değişikliğe gitmesi ise kripto para yatırımcılarında şaşkınlığa yol açtı. Kripto paraları sert bir şekilde eleştirirken özellikle yazılı açıklamasında bunlara yönelik ılımlı bir tavır takınan Yellen, görev süresi boyunca bu tutumunu devam ettirebilir.

Bitcoin fiyatı ise bu olumlu habere rağmen çok sert düşmeye devam ediyor. Özellikle Bitcoin ağında çifte harcama tespit edildiği iddiası ile hız kazanan bu düşüş, fiyatın tam anlamıyla çakılmasına neden oldu. BTC, uzun süreden sonra ilk defa 30.000 doların altını gördü.

Facebook Comments