Saturday, February 24th, 2024

Bitcoin (BTC) Yatırımcılarının Beklediği Haber Geldi: BTC İçin Geri Sayım Başladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck tarafından yapılan Bitcoin ETF başvurusunu resmen tanıdı. Başvurunun 15 Mart tarihinde SEC takvimine girdiği ve bu tarihten itibaren geri sayımın başladığı görülüyor.

Bitcoin ETF Başvurusu İçin Süre Başladı

Bitcoin ETF’i aslında yıllardır beklenen ve birçok yatırımcının merak ettiği bir ürün. Şu an için kurumsal yatırımcılar Grayscale gibi fonlar aracılığıyla Bitcoin yatırımı yapabiliyor olsa da Bitcoin ETF’i direkt olarak menkul kıymet borsalarından Bitcoin’e maruz kalma şansı verecek.

2019 yılında yapılan onlarca Bitcoin ETF başvurusundan hiçbiri onaylanmasa da şartlar artık oldukça değişik. Lider kripto para biriminin artık 1 trilyon doların üzerinde piyasa değerine sahip olması ve kripto para sektörünün çok daha olgun bir hale gelmesi, ABD’li düzenleyicinin bakış açısını değiştirebilir.

BTC Piyasası Artık Daha Olgun

SEC, daha önceki ETF başvurularını manipülasyon, piyasanın yeterince olgunlaşmaması ve volatilite gibi nedenlerle reddetti. Bitcoin hala bir hayli volatil olsa da 2017 ve 2019 yıllarına kıyasla bunun ciddi bir olgunluğa eriştiği görülüyor. Kısa süre önce dünyanın en büyük bankaları Bitcoin alım satımı için yeşil ışık yaktı ve bunlardan birisi de Wall Street devi JP Morgan oldu.

SEC resmi olarak ETF’i görüşme takvimine ekledi ve 45 gün içerisinde bunu kabul veya reddedecek. Buna ek olarak SEC’nin istemesi durumunda bu onay süresini 240 güne kadar uzatabileceği biliniyor. SEC 2019 yılındaki başvuruların birçoğunda ek süre hakkını kullanmış ve bekleyişi iyice dayanılmaz hale getirmişti.

Bitcoin ETF Başvuruları Birikti

Son yıllarda Bitcoin ETF başvurusu yapan şirketlerin de sayısı artmaya başladı ve son olarak Valkyrie, Wisdom Tree, VanEck ve Grayscale benzer başvurularda bulundu. ABD’ye komşu Kanada’da bir Bitcoin ETF’i çoktan onaylandı ve ikincisi için de çalışmalar başladı. Buna rağmen asıl Bitcoin ETF bombasının ABD’den gelecek olması, ticari hacme ve ilgiye bakıldığında oldukça bariz.

SEC Başkanı olarak Gary Gensler’ın seçilmesi ise endüstrideki uzman isimlerin bu ETF’in onaylanabileceğini düşünmesine yol açtı. Tabii ki bunun için en kısa süre olarak 45, en uzun süre olarak ise 240 gün beklemek zorunda kalınabilir. Olası bir onay ise BTC fiyatına rekor getirebilir.

Facebook Comments