Saturday, February 24th, 2024

Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapan Şirketlerin Hisseleri Düşüyor Mu: Tam Olarak Değil

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldığını açıkladıktan sonra 55 milyar dolardan fazla değer kaybetti. Ancak bu durumun Twitter ve MasterCard için geçerli olmadığı görülüyor.

Tesla Hisseleri Düştü

Tesla’nın Pazartesi günkü açıklamasından bu yana, elektrikli otomobil devinin hisse senedi fiyatı 869,52 dolardan %7 düşüş yaşadı ve 811 dolar seviyesine geriledi.

Hisse fiyatlarındaki düşüşün arkasında başka faktörler olsa da Baker Avenue Wealth Management baş stratejisti King Lip gibi bazı yatırımcılar, şirketin nakit rezervinin %8’inin volatil bir varlıkta tutulmasının gereksiz bir risk olduğu konusunda endişe duyuyor:

Bitcoin’e yatırım yapma riski sebebiyle hisse volatilitesi artacak. Bu Bitcoin için, Tesla için olduğundan daha iyi bir durum.

Öte yandan eski Bernstein analisti ve Bitcoin eleştirmeni Gary Black, iki hafta önce yaptığı açıklamalarda herhangi bir Bitcoin yatırımı kararı alınırsa Tesla hissesini satacağını ifade etmişti. Black’in sözüne sadık kaldığı ve elindeki Tesla hisselerini sattığı görülüyor.

Hisse Satışları Arttı

Bitcoin yatırımı yapıldığının açıklanmasının ardından Elon Musk’ın küçük kardeşi ve Tesla yöneticisi Kimbal Musk da Tesla hisselerini elinden çıkardı. Menkul kıymet dosyalarına göre başka bir yönetici Antonio Gracias da Bitcoin duyurusundan bir gün sonra 150.000’den fazla hisse sattı.

Öte yandan zamanlamaya rağmen, bu satışların son Bitcoin haberleriyle ilgili olduğuna dair bir kanıt yok. Dolayısıyla bu konuda, Bitcoin alımının hisse fiyatı üzerinde ne gibi bir etkisi olduğu net değil. Çünkü bu hafta Tesla’nın elektrikli arabalarındaki kalite sorunları üzerine Çin hükümeti düzenleyicileri tarafından görüşmek amacıyla çağrıldığı haberi de ortaya çıktı.

Twitter ve MasterCard

Bunlara ek olarak tüm hisse senedi yatırımcılarının Bitcoin’e karşı olmadığı açık. Sosyal medya devi Twitter’ın hisseleri, firmanın yakında Bitcoin‘e satın alabileceği yorumlarının ardından yükseldi. CNBC’nin Squawk Box’da 10 Şubat’ta yaptığı röportajda, teknoloji firmasının finans müdürü Ned Segal, şirketin kripto para birimini kendi bünyesine eklemeyi ve Twitter çalışanlarının maaşları için kullanmayı düşündüğünü söyledi.

Benzer şekilde, MasterCard hisseleri bu hafta bazında birden fazla kripto para birimini destekleyeceği duyurusunun ardından yüzde 4 arttı.

Facebook Comments