Sunday, December 3rd, 2023

Bitcoin Dominance Düşüyor: ETH, XRP ve DOGE Altcoin Rallisine Önderlik Ediyor

Lider kripto para birimi Bitcoin önemli bir geri çekilmenin ardından düzeltme evresindeyken piyasa hakimiyeti de tarihi bir seviyeye geriledi. Elde edilen verilere göre Bitcoin dominance uzun vadeli desteğin sınırında tutunmaya çalışırken 3 yıl aradan sonra %50 seviyesine geriledi. Ek olarak, Bitcoin fiyatı haberimizin hazırlandığı sırada 51.900 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Bitcoin Dominance 3 Yılın Ardından Kritik Destek Seviyesinde

Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin kapitilizasyonunun 2018 yılından bu yana büyüdüğü görünüyor. BTC piyasa hakimiyeti kısa bir süre içerisinde %50’nin üzerine çıktı ve kademeli olarak yükseliş kaydetti. 2021 yılına girildiğinde ocak ayında BTC dominance %69’a kadar tırmandı. Ancak geçtiğimiz nisan ayının ikinci yarısından itibaren serbest düşüşe başlayan BTC dominance haberimizin hazırlandığı sırada %51.08 seviyesine gerilemiş durumda.

BTC piyasa hakimiyeti düşüşe devam ederken altcoinler piyasayı domine ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sert düşüşün ardından toparlanırken en popüler ikinci kripto para Ethereum fiyatı yeni bir rekora imza attı. Ethereum, son dört günde %15’in üzerinde artış kaydetti ve gün içerisinde 2.600 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Ethereum fiyatının artışıyla birlikte altcoin hakimiyeti de yüksek seviyelere ulaştı. Bitcoin hakimiyeti haberimizin hazırlandığı sırada %51’ken en popüler ikinci kripto para Ethereum’un piyasa kapitilizasyonu %12.57’ye yükseldi.

XRP ve Dogecoin’in Piyasa Hakimiyeti Artıyor

Öte yandan Ethereum ile birlikte piyasa hakimiyeti tablosunda iki büyük altcoin göze çarpıyor. XRP ve Dogecoin (DOGE) inanılmaz bir boğa koşusunun devamında piyasa kapitilizasyonunda yüksek seviyeleri gördü. Yılbaşında XRP %1.29 ve DOGE %0.12 piyasa hakimiyet oranına sahipti. Ancak an itibarıyla XRP %3.13 ve DOGE %2’ye yükselerek büyük bir yol katetti.

Facebook Comments