Tuesday, October 3rd, 2023

Bitcoin Dominance Keskin Bir Düşüşle Karşı Karşıya Kalabilir

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), altcoin’ler rekorlara imza atarken piyasa hakimiyetinde sert bir düşüşle karşı karşıya olabilir. Son dönemde Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Binance Coin (BNB) önemli yükselişlere imza attı.

BTC’nin Piyasa Hakimiyeti Düşüyor

Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin piyasa hakimiyeti 2019 Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesi olan %55.9’u gördü. Bununla beraber totalde kripto para birimlerinin piyasa değeri 1.95 trilyon doları aşarak rekor seviyelere ulaştı.

En popüler ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), son 7 günde yaklaşık olarak %20 değer kazandı. ETH, bireysel ve kurumsal ilginin odağı olurken geçtiğimiz gün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.140 doları gördü. ETH 241 milyar dolarlık piyasa değeri ile %12.33’lük bir piyasa hakimiyetine sahip konumda yer alıyor. Twitter’da tanınmış bir kripto araştırmacısı olan Moon Lambo şunları kaydetti: “Bitcoin dominance’ı azaldıkça XRP fiyatı yükseliyor. BTC dominance şu an %55 seviyesinde. Son altcoin sezonunda BTC hakimiyeti %35’e kadar düştü. Bu sezonda tekrar böyle bir şey görmek beni şaşırtmayacak.”

Bitcoin Dominance Rakamları

Lider kripto para birimi Bitcoin dominance’ı, 2018 Ocak ayındaki boğa sezonunda %32.8’e kadar gerilemişti. Bununla birlikte Ocak 2021 rallisinde BTC dominance yaklaşık %70 seviyelerindeydi. BTC sezon başından bu yana keskin bir şekilde piyasa hakimiyetini kaybediyor. Ethereum, XRP, Binance Coin, Polkadot, Uniswap ve Chainlink gibi kripto para birimleri son 13 haftada güçlü kazanımlar elde etti. DeFi ve NFT’lere ilgi patlaması, Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki düşüşünde önemli rol oynadı.

Bitcoin (BTC), haberimizin hazırlandığı sırada 59.000 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bitcoin 14 Mart tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.200 dolara ulaşmıştı. Kripto para piyasasının amiral gemisi, son 3 ayda yaklaşık %100 kazançla 2013’ten bu yana en iyi Q1 performansını ortaya koydu. Yatırım bankacılığı devi JPMorgan, geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatı tahminini 130.000 dolar olarak açıkladı.

Facebook Comments