Wednesday, October 4th, 2023

Bitcoin düşerken ‘Kimchi’ primi yükseldi

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, bugün 51 bin 500 dolar seviyesine kadar gerilerken Güney Kore piyasasıyla dünyanın geri kalanı arasındaki fark açıldı.

Sabahın ilk saatlerinde gelen düşüşte Güney Kore’deki kripto para borsaları ile diğer borsalar arasındaki Bitcoin fiyat farkı, yüzde 25’e ulaştı. Güney Kore’de Bitcoin fiyatı, diğer bölgelere göre yüzde 25 daha yüksekti. Oluşan tablo, spot alım baskısının güçlü olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin fiyatındaki düşüş esnasında Kimchi primi yüzde 25'e çıktı
Bitcoin fiyatındaki düşüş esnasında Kimchi primi yüzde 25’e çıktı

Bu durum, kripto para piyasasında ‘Kimchi Primi’ olarak biliniyor. Ülkedeki bu fiyat farklılığı, arbitrajcıların açığı kapatmasını engelleyecek şekilde katı Kara Para Aklamayı Önleme politikaları gibi bir dizi faktör nedeniyle oluşuyor. Güney Kore’deki kripto para borsaları, yasal düzenlemeler gereği, yabancı müşteri kabul edemiyor. Aynı şekilde Koreli vatandaşlar da küresel borsalarda düşük fiyatlardan kripto para satın alma imkanına sahip değil. Aksi hâlde zaten böyle bir fiyat farkı oluşmayacak, bu fark arbitrajcılar eliyle azalacaktı.

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından Bithumb’da şu anda bir Bitcoin 75 milyon won seviyesinden alınıp satılıyor. Bu da dolar cinsinden 67 bin dolara denk geliyor. İki piyasa arasındaki fiyat farkı, haberin yayına girdiği TSİ 23.45 itibari ile yaklaşık yüzde 20.

Öte yandan Coinbase prim endeksi de Bitcoin’in sert düştüğü dakikalarda sıçradı. Binance ile Coinbase arasındaki fiyat farkını ölçen bu endeks, yüzde 3’ün üzerine çıktı. Aynı şekilde prim ne kadar fazlaysa bu Coinbase tarafında spot alım baskısının daha güçlü olduğu anlamına geliyor.

Coinbase ile Binance arasındaki fiyat farkı

The post Bitcoin düşerken ‘Kimchi’ primi yükseldi appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments