Tuesday, January 31st, 2023

Bitcoin Neden Düşüyor: BTC’deki Düşüşün Sebebi Sadece Madenciler Mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı Salı gününe bir düşüş grafiği ile başladı ve madencileri BTC satmaya devam etmesi ile fiyat 30.000 dolar bandına geriledi. Peki, Bitcoin’in fiyat düşüşünün ve volatil hareketlerinin arkasındaki sebepler neler?

Madenciler Bitcoin Satıyor

Veriler, madencilik havuzlarından ayrılan fonların bu hafta artmaya devam ettiğini gösteriyor. Geçen haftaki fiyat düşüşü, en büyük havuz F2Pool’dan birkaç gün boyunca büyük çıkışlarının yaşanması ile geldi. Ancak bu sefer daha küçük madenci fonları çıkış yapıyor gibi görünüyor.

Bu veriler her ne kadar madencilerin satış yaptığını kesin olarak ortaya koymasa da madenciliği yapılmış BTC’lerin işlem yapılmak üzere çeşitli platformlara gönderildiğini gösteriyor.

Buna ek olarak on-chain analitik kaynağı CryptoQuant’a göre, bu hafta toplam çıkışlar geçen aya göre azaldı, ancak yine de son aylara kıyasla arttı.

Borsalardaki Göstergeler

Madencilere ve Bitcoin fiyatındaki düşüşlere ek olarak borsalara gönderilen Bitcoin miktarında da artışlar olduğu görülüyor. On-chain izleme kaynağı Glassnode tarafından derlenen veriler, Pazartesi günü borsalara yatırılan BTC miktarının, cüzdanlara çekilen BTC miktarından yaklaşık olarak 108 milyon dolar fazla olduğunu gösteriyor.

Borsalara gönderilen BTC miktarının artmış olması, insanların satış yönünde bir aksiyon almaya hazırlandıklarını gösteriyor olabilir.

Direnç ve Destekler

Son piyasa değerlendirmelerine göre Bitcoin için şu anda 35.000 dolar bandı ciddi bir direnç seviyesine dönmüş durumda. Bu noktada yatırımcıların BTC satmak istedikleri görülüyor. Bununla birlikte analistler 27.000 doların da güçlü bir destek seviyesi olarak hala işlem gördüğünü ifade ediyor.

Facebook Comments