Saturday, September 23rd, 2023

Bitcoin Neden Düşüyor? Neden ETH, BTC’den Daha İyi Performans Gösteriyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı son günlerde ciddi bir düzeltme grafiği çiziyor ve fiyat son 1 haftada 60.000 dolar bandından 50.400 dolar bandına kadar geriledi. Son 1 hafta içinde yaklaşık olarak %10 düşüş yaşayan BTC ile birlikte altcoin’ler de deyim yerindeyse tepetaklak oldu. Mevcut fiyat düşüşünün bugün 5 milyar dolarlık opsiyonun sona ermesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Her ne kadar opsiyon işlemlerinin sona ermesi ile mevcut düşüş grafikleri birbirlerine bağlansa da analistler bu düşüşün arkasında farklı sebepler de olabileceğini ifade ediyor.

Forbes Crypto’nun araştırma başkanı Steven Ehrlich’e göre, Bitcoin’in son zamanlardaki fiyat hareketlerini açıklayan birkaç neden bulunuyor. Nasdaq Trade Talks programından Jill Malandrino ile konuşan Ehrlich, kripto varlığını satın alan bazı kurumsal yatırımcıların artık kar elde etmek için varlıklarını nakde çevirdiğini ifade ediyor.

Analist, Bitcoin piyasaları için daha büyük bir endişenin ise merkez bankalarının faiz oranlarını artırması olduğunu belirtti. Analiste göre genellikle enflasyon risklerine karşı bir koruma olarak görülen kripto, artık daha çok “riskli bir varlık” gibi işlem görüyor.

Bunlara ek olarak Ehrlich, en azından uzun vadede Bitcoin‘de hala yükseliş beklentilerini sürdürdüğünü itiraf etti. Ancak bununla birlikte kısa vadede Bitcoin’in “küçük bir düzeltme” yapabileceği ve hatta “yatay işlem” dönemleri olabileceği konusunda uyardı.

Ethereum Performansı

İlginç bir şekilde Bitcoin bir yıl içinde %679,5 artarken, Ethereum yıllık zaman diliminde %1066,9 arttı. Ehrlich, geçen yıl neden en büyük altcoin’in Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini ve 2021’de tekrar daha iyi performans gösterme yolunda ilerlediğini sorulduğunda bu durumun iki nedeni olduğunu açıkladı.

İlk olarak son zamanlarda, kurumsal yatırımcılar giderek daha fazla ETH’a ilgi gösteriyor ve bu da fiyata yükseliş grafiği olarak yansıyor. Örneğin, Çinli bir teknoloji şirketi olan Meitu, kısa süre önce bilançosuna 17.9 milyon dolar değerinde Ethereum ekledi.

İkinci olarak ise NFT‘ler daha fazla ilgi görmeye başladığı ve çoğu token Ethereum üzerine inşa ediliyor. Bu da Ethereum’un fiyatını pozitif yönlü etkiliyor. Ayrıca Ethereum platformu birçok DeFi projesinin de tercih ettiği bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook Comments