Friday, February 23rd, 2024

Bitcoin Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aştı

Coinmarketcap verilerine göre, Bitcoin piyasa değeri tarihte ilk kez 1 trilyon doları aştı. Lider kripto para birimi bir yıldan daha az bir süre içerisinde %900 oranında değer kazandı.

Yükselişin Arka Planı

Bitcoin’in piyasa değeri son üç ay içerisinde üçe katlandı. Son 24 saat içerisinde yeni bir yükseliş trendine giren Bitcoin’in fiyatı 55 bin doları aştı. Bununla beraber Bitcoin piyasa değeri 1 trilyon doları gördü.

Bitcoin’in 2020 yılında kaydettiği ralli özellikle Nasdaq’ta işlem gören Microstrategy’nin ağustos ayında 250 milyon dolarlık BTC almasıyla hızlandı. Başta Microstrategy olmak üzere önde gelen kurumların ve milyarderlerin rezerv para birimlerine yatırım yapması kripto para piyasasında yükseliş trendinin fitilini ateşledi. 2020 Ocak ayının son günlerinde Microstrategy’nin Bitcoin’e toplamda 1 milyar doları aşkın yatırım yaparak 71,079 BTC’ye sahip olması toplam arzın 0,38’ini elinde bulundurmasına yol açtı. Şubat ayında ise şirket, hazine rezervlerine BTC’yi dahil etmek isteyen kurumlara yönelik ücretsiz web seminerleri düzenlemeye başladı. Microstrategy hali hazırda 900 milyon dolarlık BTC satın almak için girişimlerini sürdürüyor.

 

 

Önemli Kurumların Bitcoin Hamleleri

Öte yandan kurumsal varlık yöneticisi Grayscale, 2020 yılından bu yana Bitcoin Trust fonundaki Bitcoin sayısını agresif bir şekilde artırdı. Bitcoin Trust fonu yönetimi altındaki varlıkların toplam değeri 1,8 milyar dolardan 2021 Ocak ayında 17,5 milyar dolara yükseldi. 2021 yılında Grayscale, günlük üretilen Bitcoin sayısından çok daha fazlasını satın aldı.

Tesla’nın 8 Şubat’ta 1,5 milyar dolarlık BTC yatırımıyla Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmişti. Bununla birlikte, Bitcoin’i bilançosuna ekleyecek bir sonraki büyük şirketin Twitter olacağı söylentiler arasında. BNY Mellon ve Deutsche Bank’ın Bitcoin depolama hizmeti (custody) hizmeti sağlayacağı iddiası konuşuluyor. Ayrıca Blackrock ve Morgan Stanley gibi büyük fonlar Bitcoin’e yatırım yapmayı değerlendiriyor. Son olarak, güncel Bitcoin fiyatı 55 bin dolar seviyelerinde.

Facebook Comments