Saturday, January 28th, 2023

Bitcoin Teknik Analizi: Boğa Piyasası Devam Ediyor Mu?

Bitcoin tarihinin en yüksek seviyesi 58,640 dolar seviyesine ulaşmasını takip eden değer kaybından henüz tam olarak toparlanamadı. Haberimizin hazırlandığı sırada lider kripto para birimi 47,259 dolar seviyesinde işlem görüyor. 25 şubattan bugüne Coinbase’de son BTC çıkışları önemli derecede arttı. Bu çıkışlar, düşüş trendini tersine çevirmeye işaret ediyor olabilir.

Bitcoin fiyatı borsada 48,000 dolar seviyelerinde işlem görürken önemli Coinbase çıkışları gözlemlendi. Bu ne anlama geliyor ? Bu, ABD yatırımcılarının hala Bitcoin satın aldığının kanıtıdır. İlginç bir şekilde, Coinbase çıkışları en son bu ölçüde arttığında, BTC fiyatının önceki ATH seviyesi 52,000 dolar hedefinin habercisiydi.

Bitcoin Fiyatının Düşmesine Neden Olan Faktörler

Öncelikle mevcut makro ortamda BTC fiyatının düşmesine neden olan önemli birkaç faktör var. Spot piyasalara Bitcoin akışı satış baskısının artmasına neden oldu. GBTC primi bir kez daha negatif olarak kayıtlara geçti. Bununla beraber kurumsal talep düştü. Son olarak, 10 yıllık ABD tahvil getirisi %1,6 ile bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Bu riskli varlıklar sınıfı için endişe verici bir haber olarak görülebilir. Nitekim, Bitcoin hala çoğu kişi tarafından en riskli varlıklardan biri olarak görülüyor.

25 Şubat’ta, 13,000 BTC Coinbase’den özel cüzdanlara aktı. Bu, ABD kurumsal yatırımcılarının hala 48,000 dolar seviyesinden  BTC satın aldıkları fikrini destekliyor. Aynı zamanda, 58,640 dolarlık ATH’nin ardından bu yana en güçlü boğa sinyallerinden biri. Kısa vadede, kurumsal yatırımın BTC fiyatını 48,000 doların üzerine çıkarması ve lider kripto para biriminin 50,000 doları aşması bekleniyor.

Twitter Takipçi Sayısında İlginç Benzerlik

Belirtilen sonucu destekleyen ilginç bir veri de, kripto para borsalarının yeni Twitter takipçi sayısıydı. IntoTheBlock verilerine göre sayı 2017 yılı ile aynı seviyede. Sosyal metrikler, 2017 yılındaki boğa koşusu sırasında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan ilginin 2021 yılı ile benzerlik taşıdığını ortaya koydu. Kurumsal yatırımcılar BTC satın almaya devam ederken Bitcoin’in 50,000 dolar seviyesinin üzerine çıkması bekleniyor.

Facebook Comments