Sunday, December 3rd, 2023

Bitcoin ve Altcoin Yorumları: BTC Yükselirken Altcoin’ler Neden Düştü?

Altcoin’ler, Bitcoin (BTC) fiyatı 49.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra 14 Şubat’ta dik bir düşüş yaşadı. Altcoin piyasasının düşüşünün zamanlaması kayda değerdi çünkü BTC yükselirken altcoin’lerde düzeltmeler gerçekleşti ve bu sık yaşanan bir durum değil.

Altcoin’ler Neden Düştü?

Lider kripto para birimi her ne kadar 49.700 dolarlık yeni rekorunun ardından bir düşüş yaşamış olsa da 14 Şubat’ta yükseliş ivmesinin hakim olduğu görülüyor. 14 Şubat’ta BTC yükselirken altcoin’lerin düşüşe geçmesinin iki temel sebebi olduğu düşünülüyor.

İlk olarak, Bitcoin fiyatı yeni rekora doğru yükselirken altcoin’lerdeki sermayeyi de kendine çekti ve bu altcoin’lerin düşüşüne sebep oldu. İkinci olarak ise genellikle altcoin rallisine öncülük eden Ethereum (ETH), Bitcoin karşısında güç kaybetti. Bu da altcoin fiyatlarına yansıdı.

Dolayısıyla bu iki faktörün birleşimi, Bitcoin 50.000 dolarlık önemli direnç seviyesine doğru ilerlerken altcoin’lerin fiyatının düşmesine sebep oldu.

Bitcoin Fiyat Hareketi

Çoğu analist BTC’nin 50.000 dolara doğru yükseliş ivmesi kazanacağını ifade ediyordu. Örneğin; popüler analistlerden Kaleo, Bitcoin’in 50.000 dolara doğru harekete geçmesinin hiç sürpriz olmadığını ancak bundan sonraki adımda altcoin’lerin fiyat hareketini, BTC’nin 50.000 dolara nasıl tepki vereceğinin belirleyeceğini dile getirdi.

Analistlere göre eğer Bitcoin 50.000 dolara ulaşmadan önce bir konsolidasyon yaşarsa bu durum altcoin’lere kısa vadede fayda sağlama potansiyeline sahip.

Bitcoin ve Altcoin’ler

Şimdilik Bitcoin, öngörülebilir gelecekte altcoin piyasasındaki satış baskısının bir kısmını hafifletecek olan yükseliş piyasa yapısını koruyor. Bunun yanında bir kripto para birimi yatırımcısı ve analisti olan Scott Melker, Bitcoin’in art arda boğa bayrakları görmeye devam ettiğini dile getiriyor. Bu da uzun vadede hala Bitcoin fiyatı için yükselişin beklendiği anlamına geliyor.

Her ne kadar BTC’deki yükseliş dönemlerinde altcoin’lerde çeşitli gerilemeler olsa da BTC’nin güçlü kalması orta ve uzun vadede altcoin’ler için oldukça önemli.

Facebook Comments