Monday, April 15th, 2024

Bitcoin ve Kripto Para Sektörü Bugün Tetikte: G7 Toplantısı BTC’yi Nasıl Etkileyecek?

Bitcoin (BTC) ve neredeyse her kripto para biriminin rekor üzerine rekor kırdığı şu günlerde ufukta sadece bir olası kötü haber bulunuyor. Regülatörler daha önce de BTC ve kripto paralara yönelik sert açıklamalarda bulunsa da bugün gerçekleştirilecek olan bir toplantı diğerlerinden farklı olabilir.

G7 Ülkeleri, Kripto Paraları Konuşacak

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin üst düzey finans yetkilileri bugün yapılacak olan G7 toplantısında bir araya gelecek. Dünyada söz sahibi olan ülkelerin temsilcilerinin koronavirüsün küresel ekonomiye zararından tutun da gelecekteki finans planlarına kadar konuşacak çok şeyi bulunuyor. Buna rağmen Japonya Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklama, kripto paraların da gündem maddeleri arasında yer alacağını ortaya koydu.

Japonya’nın Maliye Bakanı Taro Aso, kısa süre önce yaptığı açıklamada G7 ülkelerinin maliye bakanlarının kripto paralarla merkez bankası dijital para birimlerini ele alacağını ifade etmişti. Sanal olarak gerçekleştirilecek olan toplantı, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın göreve gelmesinden sonra yapılacak ilk toplantı olma statüsünü de taşıyor.

Kripto Paralar ve Sektör Bundan Nasıl Etkilenebilir?

Gerçekleştirilen son G7 toplantısında katılımcılar kripto paraların ve dijital varlıkların değişimini masaya yatırmıştı. Toplantıdan çıkan sonuç ise hükümetlerin kripto paraların yasadışı bir şekilde kullanımını engellemek için çalışmasının sağlanması oldu.

Son G7 toplantısından bu yana bazı ülkelerde kripto paralara yönelik önemli değişiklikler oldu ve bu toplantıdan sonra değişiklikler hız kazanabilir. Özellikle Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde tarafından yapılan “kripto paralar yasadışı eylemler için kullanılıyor” ifadesi, durumu değiştirebilir.

Olumsuz Haber, Kurumsal BTC Yatırımcılarını Korkutabilir

Kripto para yatırımcıları her gün gelen olumlu haberlerden sonra G7’den gelebilecek olası bir olumsuz habere karşı hazırlıklı olmalı. Özellikle Bitcoin’in elde ettiği kurumsal kabul, burada olumsuz bir şekilde ortaya çıkabilir. Dev kurumların G7 tarafından alınacak olası bir regülasyon kararı sonrası piyasada yüklü satış baskısı oluşturması muhtemel. Bu durum genel olarak kripto para sektörünü Mart 2020 dönemindeki kadar kötü etkilemese de buna ciddi anlamda zarar verebilir.

Tabii ki G7’den kripto paralar aleyhine hiçbir sonuç çıkmaması da ihtimaller dahilinde. Böyle bir durumda Bitcoin ve kripto paralar tam tersi yöne, yani yükselişlerine devam edebilirler.

Facebook Comments