Sunday, December 10th, 2023

Bitcoin ve Kripto Para Yatırımcılarının Beklediği G7 Zirvesi Bitti: G7’de Ne Konuşuldu?

Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto paraların son dönemdeki durdurulamayan yükselişi, G7’nin son toplantısında kripto paraları da ele almasını sağladı. Japonya Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamada bu seferki G7 toplantısında kripto paraların ve merkez bankası dijital para birimlerinin de konuşulacağı belirtilmişti. Beklenen toplantı ise an itibarıyla sona erdi.

G7’de Kripto Paralar Neredeyse Konuşulmadı

G7’de Kripto paralara yönelik özellikle vergi konusu ele alınırken, Japonya Maliye Bakanı Taro Aso birçok büyük kurumun vergi kaçırmak için farklı yollar kullandığını belirtti. Burada net olarak kripto paralarla ilgili bir mesaj verilmese de bunun kripto paraları da kapsayabileceği tahmin ediliyor.

Toplantıda korkulduğu kadar kripto paralarla ilgili olumsuz açıklamalara yer verilmedi. Şu an aktarılan bilgilere göre sadece dünyanın daha dijital bir hal almasının vergilendirmeyi zorlaştırdığı vurgusu kripto paraları ilgilendiriyor olabilir.

ABD, Ekonomik Teşvikleri Arttıracak

Bunlara ek olarak ABD’nin çiçeği burnunda Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomik durumun iyileştirilmesi konusunda iddialı konuştu. Yellen, “büyük hamleler yapma” sırası geldi ifadesini kullanarak teşvik paketlerinin arttırılacağı sinyalini verdi.

Bitcoin fiyatını 3.000 dolardan 20.000 dolara kadar taşıyan ABD’nin ekonomik teşvik paketleri, yolun devamında da yükselişe katkı sağlayabilir. Kripto paraların ele alınacağının belirtilmesine rağmen korkulduğu gibi açıklamalarda bulunulmaması ise şu an için olumsuz bir durumun olmadığına işaret ediyor. Bitcoin’in bugün 2.000 dolarlık ani düşüş yaşamasının G7 toplantısı  ilgili olduğu düşünülse de toplantının bitmesine rağmen olumsuz bir açıklama gelmemesi, bunun anlık bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Facebook Comments