Thursday, April 18th, 2024

Bitcoin ve Kriptolar Neden Düşüyor: BTC’de Ayı Sinyalleri Mi Alınıyor?!

Bitcoin fiyatı güzel bir artış grafiği çizerek 1 Ağustos’ta 42.600 dolara kadar yükselmeyi başardı. Ancak sonrasında BTC’nin arka arkaya 4 saatlik grafiklerde kırmızı mumlar oluşturduğu ve dolayısıyla gerileme yaşandığı görülüyor. Bu noktada BTC ile birlikte kripto para birimlerinde de düşüşlerin yaşandığı ifade edilebilir.

Son 24 saat içinde piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) %3 değer kaybederken, Ripple (XRP) %2,62, Binance Coin (BNB) %2,77 ve Cardano (ADA) %3,62 düşüş yaşadı.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Aslında BTC’de yaşanan son düşüş ile ilgili spesifik bir durum bulunmuyor. Örneğin; Mayıs ayında yaşanan düşüş Çin ve Tesla kaynaklıydı. Ancak şu an için Bitcoin’in yükseliş eğilimi içinde bir düzeltme yaptığı düşünülüyor.

Bitcoin fiyatında yaklaşık olarak 1 hafta içinde yaşanan ve fiyatın 28.900 dolar seviyesinden 42.600 dolara yükselmesi ile sonuçlanan gözle görülür artış sonrasında aslında analistler bir geri çekilme olabileceği konusunda uyarmıştı.

Dolayısıyla bugün yaşanan geri çekilme sebebiyle endişeli olunmaması gerektiği ve Ağustos ayında yükselişlerin devam edeceği beklentiler arasında yer alıyor. Ancak bu noktada bazı verilerin ayı piyasası sinyali verdiğini de belirtmek gerekiyor.

Bitcoin’de Ayı Sinyalleri

Şu anda piyasada tek bir soru hakim: Kripto paralarda boğa piyasası devam ediyor mu, yoksa yaşanan yükselişler ayı piyasası içinde görülen volatil hareketler mi? Glassnode’un paylaştığı on-chain veriler ikinci olasılığın daha yüksek olduğunu gösteriyor olabilir.

Glassnode analizlerine göre elde edilen son veriler, Bitcoin’de bir birikim yaşanıyor ancak bu görünüm 2018 ayı piyasası ortasında görülen tablolar ile çok benziyor.

Veri sağlayıcısı konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin on-chain verileri, yapı olarak 2018’in ortalarındakine benzer şekilde bir birikim modelinin oyunda olduğunu gösteriyor. 2021’deki önemli bir fark, uzun vadeli yatırımcılar tarafından %10 daha fazla arzın tutulmasıdır, bu nedenle birikim daha yüksek bir tabandan başlar.” sözleri kullanılıyor.

Facebook Comments