Sunday, December 10th, 2023

Bitcoin Vergilendirmesi Konusunda Diğer Ülkeler Ne Durumda?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) eşler arası bir ödeme aracı olarak piyasaya sürüldü. Bitcoin’in 12 yıllık tarihi ise bunun aslında değer saklama aracı statüsü kazanmasını sağladı. Bu statü kazanılırken ise birçok Bitcoin milyoneri ve milyarderinin ortaya çıktığı görüldü. Bitcoin bu tanınırlık ile ise devletlerin vergilendirmesinden ne yazık ki kaçamadı. Peki dünyanın diğer taraflarındaki BTC vergilendirmeleri tam olarak nasıl işliyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığından Bitcoin Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Bitcoin açıklaması, kripto para piyasasında panik yarattı. Buna rağmen yapılan Bitcoin açıklamasında belirtilen unsurlar aslında başka ülkelerde çoktan uygulamaya alındı.

İngiltere Kripto Para Vergisi

İngiltere’de kripto paralar aslında mülk kategorisine giriyor ve bunlar para sınıflandırmasında bulunmuyor. İngiltere’nin vergi otoritesi HMRC ise kripto paraları borsa tokeni, hizmet tokeni ve menkul kıymet tokeni diye sınıflandırmakta. Şu an bu üçü aynı vergiye tabi olsa da gelecekte bu durum değişebilir. Bitcoin ise borsa tokeni kategorisine dahil olmakta. İngiltere’den alınan verginin ise aslında havuz sistemine göre alındığı görülüyor. Bu da kullanıcı ne zaman kripto parasını satarsa bu havuza bağlı olarak vergi ödüyor.

Almanya Kripto Para Vergisi

Öte yandan Almanya içerisinde ise Bitcoin sahiplerinin gelir vergisine tabii olduğu görülmekte. Şu an için %25 oranında olan gelir vergisi alınan BTC’ler en az 1 yıl tutulursa geçerli oluyor. Kripto para yatırımcıları ise bundan kurtulmak için 1 yıldan uzun süre BTC tutmuyor.

İsviçre Kripto Para Vergisi

İsviçre’de ise kripto para alım satımında vergi uygulanmıyor. Bununla beraber madencilikten elde edilen gelir serbest meslek geliri kabul ediliyor ve bu da gelir vergisine tabi tutuluyor. Kripto para verileri ise Bitcoin ile ödenebilmekte.

Malta Kripto Para Vergisi

Blockchain adası olarak bilinen Malta’da ise kripto para vergisi bulunmuyor. Bunun yerine  aynı gün yapılan kripto para alım satımlardan elde edilen kazancın %35’e yakın vergisi bulunmakta.

Japonya Kripto Para Vergisi

Japonya’da ise kripto paralar bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmiş durumda. Buna rağmen Bitcoin’den elde edilen gelir bir şirket geliri olarak görülüyor. Bu sebeple BTC yatırımcıları hem gelir hem de sermaye kazancı vergisine tabi tutulmakta.

Facebook Comments