Friday, February 3rd, 2023

Bitcoin yatırımcısı petrol milyarderi, Bitcoin şehrine taşındı

Bitcoin yatırımcısı ünlü milyarder Kjell Inge Røkke, İsviçre’nin Bitcoin şehri olarak bilinen Lugano’ya taşındı.

Røkke, “vergi cenneti” olarak adlandırılabilecek Lugano’ya taşınma kararını, petrol dahil olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren şirketi Aker ASA’nın hissedarlarına bir mektupla açıkladı. Røkke mektupta, Lugano’ya taşınma kararını mali nedenlerle almadığını, bu kararı Avrupa’daki merkezi konumundan dolayı verdiğini ifade etti. Hayırseverlik faaliyetlerine daha fazla zaman ve kaynak ayırmak istediğini belirten milyarder, birçok şirketinin yönetim kurulu üyeliğinden de aşamalı olarak ayrılacağını söyledi.

Bitcoin’e açık desteğiyle biliniyor

Norveçli milyarder tarafından yönetilen ve kısa süre önce yenilenebilir enerji sektörüne giren petrol şirketi Aker ASA, geçen yıl Bitcoin odaklı Seetee AS adında yeni bir şirket kurmuştu. Likit varlıklarını Bitcoin’de tutacağını bildiren şirket 60 milyon dolarlık Bitcoin satın almıştı. Şirket, aynı zamanda Bitcoin madenciliği de yapıyor.

Røkke, daha önce yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’in bugün geleneksel finans sistemini rahatsız eden kusurlara karşı en iyi silah olabileceğini ifade etmişti.

“Bitcoin milyonlarca dolar değerde olabilir”

Røkke ayrıca, Bitcoin’in fiyatının bir noktada milyonlarca dolar değere ulaşacağına inandığını söylemişti.

Yorumlarda, büyük ihtimalle bir sonraki Bitcoin maksimalisti olacağı söylenen Røkke, Lugano’da birdenbire ortaya çıkmış gibi görünse de hikayesi gerçekten şaşırtıcı.

Røkke’nin hiç orta ya da yüksek öğrenim görmemiş, hatta disleksik ve genç yaşta yıllarca balıkçılık yapmış olduğu söyleniyor.

Alaska’da birkaç yıl çalıştıktan sonra bir balıkçı teknesi satın alacak kadar para biriktirmeyi başarmış. Bu, daha sonra American Seafoods Company’yi kurmasına vesile olan hayatındaki dönüm noktası olmuş.

1996 yılında Norveç’e dönen Røkke, bugün Forbes dergisine göre ülkenin en zengin dördüncü adamı. Şu anda Røkke, yüzde 67’lik çoğunluk hissesi ile Aker ASA şirketinin en büyük hissedarı olarak görülüyor.

Lugano, Avrupa’nın Bitcoin başkenti olmak istiyor

İsviçre’nin Lugano şehri, geçtiğimiz mart ayında Tether ile iş birliği içerisinde “Avrupa’nın Bitcoin başkenti” olma hedefini ortaya koymuştu. Bu plan doğrultusunda, Lugano’da yakın gelecekte vergi, mal ve hizmet ödemelerinin Bitcoin ve USDT ile yapılabileceği belirtilmişti.

The post Bitcoin yatırımcısı petrol milyarderi, Bitcoin şehrine taşındı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments