Monday, January 30th, 2023

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi – 16.02.2021

Bitcoin (BTC) fiyatı resmen 50.000 doları gördü ve tam olarak tarih yazdı. CoinGecko üzerindeki verilere bakıldığında birçok kripto para borsasında farklı fiyatlar olduğu görülse de Bitfinex üzerinde BTC fiyatının 50.799 dolara kadar çıktığı görülüyor. Sabah saatlerinde 50.000 doları test eden BTC, geçici bir süreliğine buraya ulaşsa da kalıcı olamamıştı. BTC fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise son 24 saat içerisindeki 58 milyar dolarlık ticari hacmi ile tam olarak 50.000 doların nasıl kırılacağını bütün dünyaya gösterdi.

BTC/USD Grafiği

Bitcoin fiyatının 50.000 dolar sonrasındaki olası hedefleri arasında ise önce 52.000 dolar, bunun devamında 56.000 dolar yer alıyor. 39.000 dolardan başlayan yükseliş kanalının çanak formasyonu oluşturması durumunda nihai hedefin ise 55.000 dolar seviyesi olduğu görülüyor.

Bitcoin Yorumları

Aslında sadece teknik analiz değil, temel analiz verileri de hiç olmadığı kadar olumlu. CryptoQuant CEO’su Young Ju, Bitcoin fiyatının 50.000 doları kırmakta zorlanmasının en büyük sebebinin aslında balinaların arasındaki savaş olduğunu belirtti. Young Ju, stablecoin balinaları ile Coinbase balinalarının savaşı sonrasında 50.000 doların kırılmasının ise geri dönüşü olmayan bir ralli başlatabileceğini ima etti.

Şu an ise Coinbase Premium etkisi olarak bilinen Coinbase’deki fiyat farkı yine eski seviyelerine döndü. Bu durum alımların yine ABD merkezli olduğunu gösteriyor. Ünlü kripto para analisti Lex Moskovski ise ABD’nin Bitcoin rallisini tetikleyebileceğini belirtmişti ve haklı çıktı. Moskovski’nin çizdiği grafikte ise kısa vadeli hedefin 52.000 dolar olduğu görülüyor.

Bitcoin Alınır Mı?

BTC/USD işlem çifti an itibarıyla 52.000 dolara doğru hızla ilerliyor olsa da bu yükselişin sahte olması durumunda fiyatın bir anda 44.000 dolara gerileme ihtimali de bulunuyor. 44.000 dolar desteğinin altında ise 42.000 dolar kritik olacaktır. Bu seviyelerden Bitcoin alımı yapmak bu sebeple oldukça tehlikeli olabilir.

Birçok yatırımcı ise dolar-maliyet ortalaması yöntemi ile BTC alımının aslında güvenli olabileceğine işaret etmekte. Bitcoin 2021 yılında birçok uzmana göre geri dönüşü olmayan bir seviyeye ulaştı ve bunun devamında sert düşüşler olsa da rallinin yönü belli. Buna rağmen kripto para piyasalarında her zaman sert düşüşlere karşı alternatif plana sahip olmak avantajlı olabilir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

Facebook Comments