Monday, May 23rd, 2022

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 19/01/2021

Kripto para piyasasındaki olumlu hava, toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un (ETH) tüm zamanların rekorunu kırması ile devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) bir süre yatay gitmesi nedeniyle Polkadot ve Chainlink gibi altcoinler önemli yükselişler elde etse de BTC’nin hafif bir kırılımı her şeyi değiştirebilir. Bu sebeple altcoin yatırımcılarının da BTC/USD teknik analizini yakından takip etmeleri gerekiyor.

Bitcoin Yorumları

Lider kripto para birimi Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yaşanan son olaylar ve altcoinlerin yükselmesi ile %65’e kadar geriledi. %74 seviyelerinden düşüşe geçen dominansın bu seviyelere kadar gerilemesi kesinlikle altcoin yatırımcıları için önemli. Buna rağmen 62 seviyesinin altına inilmesi ciddi risk taşıyor ve bütün piyasa söz konusu düşüş ile sert çakılabilir. Bitcoin teknik analizine bakıldığında ise bunun tam tersi bir hareketlenme yani dominansın yeniden artışı görülebilir.

Bitcoin’e yönelik yüklü alımlar fiyatı inanılmaz şişen RSI’a rağmen EMA55 seviyesinin üzerinde tutuyor. BTC fiyatı 36.400 dolar desteğine kadar gerilese de yeniden 37.000 dolar üzerine çıkmayı başardı ve günlük 37.450 dolar seviyesine ulaştı. Bitcoin fiyatının bunun devamındaki 38.000 dolar direncini kırması ise 40.000 doların görülmesini sağlayabilir.

BTC/USD Grafiği

BTC/USD teknik analizine ve hacme göre özellikle 40.000 doların hemen altında güçlü bir satış duvarı bulunuyor. Bunun devamında ise BTC’nin önünde neredeyse hiçbir engel yok ve 42.000 doların kırılması yeni rekorların  görülmesini sağlayabilir. 4 saatlik grafikte Bitcoin’in yerel direnç olan 38.600 dolara doğru ilerlediği de net bir şekilde görülebiliyor.

BTC/USD yeterince alış baskısına ulaşabilir 38.600 doları kırabilirse, altcoinler bu hareket karşısında ezilebilir. Asıl hedef 42.000 dolar olsa da bunun devamında Fibonacci geri çekilme seviyesinin işaret ettiği 50.000 dolar görülebilir.

Bitcoin Alınır Mı?

Birçok analist ve yatırımcıya göre 50.000 dolar çok önemli bir direnç noktası ve buraya gelindikten sonra BTC fiyatında daha öncekilere benzer sert düşüşler görülmesi mümkün.

BTC bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla son 24 saat içerisinde %2 yükseliş elde etti ve 37.100 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in burada tutunması bile 38.600 dolar öncesinde konsolidasyon yaşanıp güç toplandığı şeklinde yorumlanmakta.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

Facebook Comments