Monday, April 15th, 2024

Bitcoin’de (BTC) Bu Gelişmeler Yeni Boğa Koşusunun Sinyallerini Veriyor!

Ortaya çıkan son verilere göre Bitcoin (BTC) madencileri Aralık 2020’den bu yana ilk kez satış yapıp kar toplamayı bıraktı ve yeniden biriktirmeye başladı. Bu noktada Bitcoin’in, bu büyük satış baskısına rağmen sürekli değer kazandığını ve rekor üzerine rekor kırdığını hatırlatmak gerekiyor.

Eğer madenciler yeniden biriktirmeye başlamışsa hem BTC arzında bir azalma olacak hem de madenciler tarafından oluşan satış baskısı ortadan kalkmış olacak.

Madenciler Biriktirmeye Başlıyor

Bitcoin sadece bir varlık değil, proof-of-work adı verilen bir süreçle faaliyette tutulan bir blok zinciri ekosistemidir. Madenciler, dönüştürülmüş enerji yoluyla bilgisayar işlem gücü sağlarlar ve karşılığında çabaları ve ilgili maliyetleri için bir teşvik olarak 6,25 BTC’lik bir ödül alırlar.

Dolayısıyla madenciler maliyetlerini karşılamak için ödül olarak aldıkları BTC’leri satarlar ve bu şekilde piyasaya yeni BTC arzı girmiş olur. Ancak madencilerin BTC’lerini elden çıkarması bir satış baskısı oluşturduğu için piyasada kısa vadeli bir düşüş grafiğini tetikleyebilir.

Piyasadaki Düzeltmeler

Balinaların yanı sıra madenciler de son birkaç aydır kripto pazarındaki her düzeltmeden sorumluydu. Çünkü 2020 yılı Aralık ayı ortasında başlayan satışlar Şubat sonuna kadar devam etti ve bu da ciddi satış baskılarının oluşmasına sebep oldu.

Dolayısıyla madencilerin tüm yükseliş dönemi boyunca satış yaparak kar topladıkları anlaşılıyor.

Bununla birlikte düzeltme piyasalarında zayıf katılımcıların temizlendiği düşünülüyor ve bu da kripto para piyasasının daha güçlü katılımcılarla yoluna devam edeceği anlamına geliyor. Zayıf katılımcıların ve Bitcoin madencilerinin satış yapma eğilimi bittiğinde yeni bir rallinin kaçınılmaz olduğu düşünülüyor. Çünkü çift taraflı bir satış baskısı piyasadan kalkmış olacak ve bu de Bitcoin fiyatı için net bir yükseliş sinyali.

Facebook Comments