Sunday, December 3rd, 2023

Bitcoin’deki (BTC) Düzeltme Bitti Mi, Sıra Altcoin’lerde Mi?

Bitcoin hafta içinde derin bir düzeltme ile birlikte 28.800 dolara kadar geriledi. Ancak BTC’deki düşüş MicroStrategy’nin 10 milyon dolarlık BTC satın alması ile yeniden yükseliş eğilimine döndü. Bu satın alma sayesinde Bitcoin tekrar 33.000 doların üzerinde yükseldi ve bu yükselişten altcoin’ler de payına düşeni aldı.

Bitcoin ve Bireysel Yatırımcılar

2020 yılında başlayan ve günümüzde de devam eden rallinin büyük ölçüde kurumsal yatırımcılar tarafından desteklendiği ifade ediliyordu. Ancak son fiyat yükselişlerinin bireysel yatırımcıları da yeniden kripto para ekosistemine çektiği düşünülüyor.

Bununla birlikte Biden yönetiminin yeniden bir canlandırma ekonomisi için teşvik paketlerini gündeme getirmesi de Bitcoin’e olan ilgiyi arttırmış olabilecek sebepler arasında yer alıyor.

Öte yandan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) bile dijital para birimlerinin işe yarayabileceğini kabul etti ve kuruluş bu yıl çeşitli merkez bankası dijital para birimi denemelerini başlatma planlarını paylaştı.

Kurumsal Yatırımcılar Temkinli

CrossTower’ın işlem başkanı Chad Steinglass’a göre, Bitcoin‘in son yaşanan düzeltmesi ilk olarak ABD’den gelen kritik yorumlarla tetiklenmiş olabilir. Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı bir açıklama ile Bitcoin ve kripto para birimleri konusunda endişeli olduğunu dile getirdi ve kripto para birimlerinin genel olarak yasadışı faaliyetlerde kullanıldığını belirtti.

Ancak sonrasında Yellen kripto para birimlerinin ekonomiyi geliştirecek özellikleri olduğunu kabul ettiğini ve bunlar üzerinde çalışması gerektiğini dile getirdi.

Dolayısıyla kurumsal yatırımcıların düzenlemeler karşı dikkatli bir şekilde BTC ve kripto para adımları attıkları düşünülüyor.

Sıra Altcoin’lerde Mi?

Bu hafta yaşanan düzeltme sonrasında çoğu altcoin’in toparlandığı ve iyi bir ivme ile yükselişe geçtiği görülüyor. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) yüzde 7’nin üzerinde atış yaşarken Polkadot (DOT) %9’un, Cardano (ADA) %9’un ve Bitcoin Cash %4’ün üzerinde artış sergiledi.

Piyasa hacmi sıralamasında ilk onda yer alan kriptolar içinde en iyi performansı Chainlink’in (LINK) sergilediği görülüyor. LINK %23’ün üzerindeki artışı ile yatırımcısının yüzünü güldürüyor.

Facebook Comments