Monday, February 26th, 2024

Bitcoin’den (BTC) Yeni Rekor: BTC Fiyatının Yükselişi, Altcoinleri Nasıl Etkileyecek?

Bitcoin (BTC) fiyatı gün içerisinde önemli bir yükseliş elde ederek 49.500 dolara kadar geldi ve rekor tazeledi. BTC fiyatının bu rekorunun yanı sıra altcoinlerin de yükselişlerini devam ettirdiği görülüyor. Peki Bitcoin için uzmanların hedefi ne ve bu hedef altcoin yatırımcıları için ne anlama geliyor?

Bitcoin Fiyatı İçin Sıradaki Hedef

Analistlerin tahminlerine bakıldığında Bitcoin fiyatı için 50.000 dolardaki psikolojik direncin yanı sıra teknik analize göre 52.000 dolara işaret edildiği ortaya çıkıyor. Ünlü analist Josh Rager, Fibonacci analizine göre 52.000 doların kaçınılmaz olduğunu ifade ederek bunun kısa sürede ulaşılabilecek bir hedef olduğunu vurguladı.

Bitcoin’in piyasadaki hakimiyeti ise bu esnada yeniden 61,40 seviyesine kadar çıktı. Uzmanların 56 seviyesine kadar düşmesini beklediği dominansın yeniden yükselmesi ise kesinlikle altcoinler için kötü bir haber. BTC’nin piyasa hakimiyetinin 70 seviyelerinin üstüne çıktığı anlarda birçok altcoinin sert çakıldığı veya yerinde saydığı bilinen bir gerçek. Şimdi ise BTC’nin tam düşüş öncesinde yeniden ani bir atak yapması altcoin yatırımcılarını endişelendirebilir.

Top 10’da En Çok Kaybeden Altcoinler

Top 10 içerisindeki kripto para birimlerine bakıldığında ise son 1 saat içerisinde hepsinin düşüş yaşadığı görülüyor. En çok değer kaybeden %2,6 ile XRP olurken onun arkasında %1,6 ile Chainlink, devamında ise %1,1 ile Litecoin yer alıyor. Tabii ki bunların Cardano ve Polkadot dışında hepsinini son 24 saatlik grafikte kazanç elde etmiş olması durumun endişe verici olmadığını göstermekte.

Buna rağmen Bitcoin’in 50.000 dolara ulaşması veya bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla olduğu gibi 48.000 dolar bandına çekilmesi, altcoinleri kötü etkileyecektir. BTC/USD işlem çifti 40.000 dolara doğru geri çekilirse de bundan en çok altcoinler etkilenebilir. Piyasanın ciddi anlamda şişmiş olması da altcoin yatırımcılarının sert hareketlere karşı dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

Altcoin Yatırımcılarının Dikkat Edeceği 5 Unsur

Altcoin yatırımcıları özellikle önümüzdeki hafta aşağıdaki 5 duruma dikkat edebilir:

  • Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranını azaltarak riski minimize etmek,
  • Spot alımlarda her zaman stop emir girerek piyasanın sert hareketlerinin beklendiği şu günlere hazırlıklı olmak,
  • Ciddi anlamda yükselen projelere FOMO nedeniyle tepeden giriş yapmamak,
  • USD bazında doyum elde eden birçok altcoin için BTC grafiğini incelemek,
  • Sosyal medyadaki yatırım tavsiyelerinden bağımsız olarak kendi araştırmanıza göre adım atmak..

Facebook Comments