Monday, April 15th, 2024

Bitcoin’i (BTC) Yüzde 88 İndirimle Satan Borsa, Şimdi Hepsini Geri İstiyor

Güneydoğu Asya bölgesinin en büyük kripto para borsası olan Filipinler merkezli PDAX, son attığı adım ile kripto para yatırımcılarının tepkisini çekti. PDAX, kullanıcılara o an 48.000 dolar olan BTC’yi 6.000 dolardan sattı. Bu da borsanın yaklaşık olarak %88 indirimli BTC satışı yapmasına neden oldu.

Bitcoin’i 6.000 Dolardan Sattılar

BitPinas tarafından aktarılan bilgilere göre ise bu olay borsadaki hacmin neredeyse 70 kat artmasından sonra gerçekleşti. Böyle bir. hacim rekoru, teknik bir soruna yol açtı ve bütün emirler inanılmaz düşük fiyatlardan gerçekleşti.

pdax

Kripto para borsasının CEO’su Nichel Gaba ise konu hakkında yaptığı açıklamada platformu savundu. Gaba, çok az sayıda emrin onaylandığını ve aslında çok az kişinin bu teknik aksaklık nedeniyle BTC aldığını vurguladı. Bunların yine de onaylanmaması gerektiğini belirten CEO, bazı kullanıcıların BTC aldıklarını ancak borsanın bunu kendilerine vermediği iddiasını da yalanlayıp sert çıktı.

Borsa CEO’su Tepkili

Gaba, birçok kullanıcının o fiyattan BTC aldığını düşünerek borsaya tepki göstermesini anlamsız bulduğunu belirterek, bunun teknik bir sorun olduğunu yineledi. Filipinler merkezli borsanın yöneticisi, aslında satılan BTC’lerin asla borsanın malı olmadığını ve bunların satışı yapan kullanıcılara iade edileceğini vurguladı. Kullanıcılar ise bunun aslında borsanın fonlarından ibaret olduğunu iddia etmekte.

Bazı kullanıcılar ise PDAX’in platformdaki BTC’lerini çekenlerden iade istediğini vurgulamaya başladı. Facebook üzerinde paylaşılan gönderilerde müşterilerden olayın üzerinden 24 saat geçmesinden sonra iade talebinde bulunulduğu belirtiliyor. Borsa, buna uymayanlara karşı yasal haklarını kullanacağını vurgulamaktan da çekinmiyor.

Yatırımcıların Bazıları BTC’lerini Çekebildi

Yatırımcılar ise bunun hakları olduğunu ve hiçbir yasayı ihlal etmediklerini düşünmekte. Yahoo Finance tarafından aktarılan haberde Rafael Padilla isimli bir avukatın da yorumuna yer verilmekte. Yatırımcıları temsil eden Padilla, burada hukuksal bir sorun olmadığını vurgulayarak, PDAX’in hatalı olduğunu savunuyor.

Bazı kullanıcılar ise hesaplarının PDAX tarafından engellendiğini ve fonlarını çekemediklerini ifade etmekte. Borsadan yapılan açıklamada bu durumdan etkilenen hesapların %95’inin tekrar aktif edildiği ifade edildi. Bitcoin fiyatı ise bu işlemlerin yapıldığı anki değeri olan 48.000 dolardan yaklaşık 5.000 dolar daha kaybederek 43.000 dolar bandına çekildi.

Facebook Comments