Saturday, February 24th, 2024

Bitcoin’in (BTC) Düşüşünün Arkasında Rekor Kıran Balinalar mı Var?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 34.500 dolar seviyesine kadar geriledi ve kritik bir seviyeye geldi. Bitcoin fiyatının 38.000 dolardan başlayan düşüşünün devamında 34.000 doların altına inilmesi birçok analiste göre ayıların orta vadede güç kazanmalarına neden olabilir.

Bitcoin Fiyatı İki Sebepten Düştü

Bitcoin fiyatının düşüşünün sebebi genel olarak balinalar ve ABD’deki başkanlık devri olarak biliniyor. Balinalar ise en büyük faktör olarak öne çıkmakta. En az 1.000 Bitcoin sahibi olan kripto para cüzdanlarının sayısı tüm zamanların rekorunu kırdı. Unfolded tarafından açıklanan verilere göre 2021 yılının başından itibaren 164 balina daha sektöre katıldı.

Bitcoin balinalarının sayısı ise 2.440’ın üzerine çıktı ve bu cüzdanların 1.000 BTC ve üzerinde bakiyeye sahip olması, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Bitcoin balinalarının çoğunlukla büyük satışlar öncesi ortaya çıkmaları ve fiyat yükselişlerinden sonra ise kayboldukları biliniyor. Bitcoin balinalarının sayısında rekor kırılmasına rağmen balinaların borsalara gönderdikleri BTC’lerin miktarında da önemli bir artış görüldü.

Ki Young Ju BTC Yatırımcılarını Uyardı

Borsalardaki BTC’lerin cüzdanlara çekilmesi satış baskısının azaldığı anlamına gelirken, cüzdanlardan borsalara BTC aktarılması tam tersi bir anlama geliyor. Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, bugün balinaların cüzdanlarında olağanüstü bir hareketlilik yaşandığını belirtmiş ve fiyatın düşebileceğine işaret etmişti. Ünlü CEO’nun tahmini gerçekleşti ve BTC fiyatı an itibarıyla 35.000 doların altına kadar geriledi.

Glassnode verilerine göre Bitcoin balinalarının sayısında özellikle 18-26 Aralık 2020 tarihlerinde önemli bir düşüş görülmüştü. Bitcoin fiyatının o tarihlerde 26.400 dolardan 23.000 dolara kadar düşmesi ise balinaların satış yaptığını ortaya koymakta. Bitcoin fiyatının önce 11 Ocak, daha sonra ise bugün böyle bir düşüş yaşaması ve balinaların hareketliliği yine benzer bir durum yaşandığını düşündürüyor.

Balinaların Her Zamanki “Taktiği”

Kurumsal yatırımcılarla Bitcoin balinaları bu gibi durumlarda karlarını realize etmek için satış yapabilmekte. Bunun devamında ise yaşanan panik ile dipten alım yapan balinalar, uzun vadede yine BTC yatırımlarını katlamayı başarıyorlar.  Kurumsal yatırımcılar da bunu sıklıkla kullanmaları ile biliniyorlar.

Grayscale, 11 Ocak tarihinde yaşanan sert BTC düşüşünde 31.000 dolardan 600 milyon dolarlık BTC aldığını açıklamıştı.

Facebook Comments