Friday, February 23rd, 2024

Bitcoin’in (BTC) Güncel Düşüşü, MicroStrategy CEO’sunu Etkilemedi

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı son 48 saatte önemli ölçüde değer kaybetti. Sadece 2 gün öncesinde 58.000 dolardan işlem gören Bitcoin’in bugün 48.000 dolara kadar iğne atması ise bu düşüşün yine ayı piyasasına girildiğini belirtecek kadar sert olmadığını gösteriyor. Buna rağmen sektöre yeni giren yatırımcıların panik ile satış yapmaları ise düşüşü daha da arttırdı.

Michael Saylor’dan Yeni Bitcoin Açıklaması

Yaptığı Bitcoin alımları ile kurumsal yatırımcıya tam anlamıyla yol gösteren Michael Saylor ise bu düşüşten en çok etkilenenlerden birisi. Hem şirketi MicroStrategy aracılığıyla hem de kendi varlıkları ile yüklü BTC. alımları yapan Saylor, bu düşüşten sonra ise oldukça net bir açıklamada bulundu.

michael saylor

Michael Saylor, CNBC’ye verdiği demeçte Bitcoin fiyatının yükselmeye devam edeceğini ve bir noktada dengeye ulaşacağını ifade etti. Küresel finans sisteminin tamamı için dengeleyici bir etkiye sahip olana kadar BTC’nin yükseleceğini ifade eden Saylor, tahmin olarak ise 100 trilyon doları hedefledi.

BTC, 100 Trilyon Doları Görecek

Bitcoin kısa süre önce 1 trilyon dolarlık toplam piyasa değerini geride bıraktı. Saylor ise bunun yakında altının toplam piyasa değeri olan 11 trilyon doları, bundan sonra ise rekor kırarak 100 trilyon doları geride bırakacağını düşünüyor.

Bitcoin’in toplam piyasa değeri de bu sert düşüş ile beraber 1 trilyon doların altına indi. Saylor ise bu düşüşlerin fırsat olduğunu belirterek Bitcoin’in eninde sonunda altının bütün piyasa değerini emeceğini ve altının değersiz bir varlık haline geleceğini ifade etti.

Janet Yellen, BTC’yi Eleştirdi

Saylor, Bitcoin’in toplam piyasa değerinin 100 trilyon dolara yolculuğunda ise büyüme oranlarının düşeceğini, volatilitenin geride kalacağını, BTC’nin 21. yüzyılın en çok talep gören ve en stabil varlığı haline geleceğini belirtti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise kısa süre önce tam tersi yönde bir açıklama yaptı. Yellen, BTC’nin özellikle kara para aklama için kullanımı ve enerji tüketimi konusunda sıkıntılar yarattığını vurguladı.

Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu ifade eden Yellen, yatırımcıların potansiyel kayıpları yüzünden de endişe ettiğini ifade etti. Buna rağmen ABD dolarının yılın başından beri yaşadığı düşüş, daha fazla değer kaybı yaşatmış gibi gözüküyor. Bitcoin ise yıl başından beri %300 yükseldi.

Facebook Comments