Saturday, February 24th, 2024

Bitcoin’in (BTC) ve Kripto Paraların Düşüşünün Arkasında S&P 500 ve DOW Mu Var?

Kripto para birimlerinde dün başlayan düşüş bugün hızlanarak devam etti ve lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 32.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin ile birlikte hemen hemen tüm kripto para birimlerinin kırmızıda oldukları görülüyor. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum son 24 saatte yaklaşık olarak yüzde 5 değer kaybederken yüzde 10’un üzerinde kayıp yaşayan coin’ler de bulunuyor.

Geleneksel Piyasalarda Durum Ne?

Kripto para birimlerinde ciddi bir düşüş havası hakimken geleneksel piyasaların bu durumun tam tersi grafikler çizdiği görülüyor. Aslında kriptolarda düşüşün başladığı dün de geleneksel piyasaların yükselişle kapandıkları görüldü.

Çarşamba gününe yükseliş trendi ile başlayan ABD hisse senetlerinden S&P 500 ve Nasdaq Composite’in yeni rekorlara imza attıkları görülüyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada da S&P 500’ün yüzde 1,39’luk yükseliş ile ilerlediği ifade edilebilir.

S&P 500’ün yanı sıra Dow Jones (DOW) yüzde 0,83 artış gösterirken Nasdaq Composite’in (IXIC) yüzde 1,97 artış sergilediği görülüyor.

Geleneksel piyasalardaki artışın, Joe Biden’ın resmi olarak Başkanlık görevine başlamasının ardından geldiği görülüyor. Ayrıca geleneksel piyasalardaki yükselişin doların güç kazanması ile de bağlantısı olduğunu belirtmekte fayda var.

Kriptolar ve Geleneksel Piyasalar

Kripto para birimleri ile geleneksel piyasalar zaman zaman korelasyon içinde ilerleseler de genel itibari ile büyük bir bağlarının olmadığı ifade edilebilir. Çünkü dolar ile Bitcoin arasında ters bir ilişki bulunuyor ve yukarıda da belirtildiği gibi özellikle ABD hisse senetleri dolar güçlendikçe yükseliş sergiliyor.

Hem doların hem de takiben hisse senetlerinin yükselişe geçmesinin Bitcoin fiyatını ve sonrasında tüm kripto para birimlerini etkilemiş olması muhtemel. Çünkü hisse senetlerindeki artışı gören ya da daha öncesinde artış tahmini bulunan yatırımcılar kripto para yatırımlarını hisse senetlerine taşımış olabilir. Bu beklenen bir durum olarak karşımıza çıkıyor ve aslında tecrübeli yatırımcıların bu durumu yadırgamadıkları görülüyor.

Bununla birlikte Grayscale gibi büyük firmaların bugünkü düşüş koşullarını bir satın alma fırsatı olarak değerlendirdiğini ve Grayscale’in son 24 saat içinde 8.000 BTC satın aldığını belirtmek gerekiyor.

Facebook Comments