Sunday, April 14th, 2024

Bitcoin’le Oyun Olmaz: “Bitcoin Oynamak” Diye Bir Şey Yok!

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin fiyatlarının artması ile ilgi de aynı oranda ve hatta belki de daha yüksek oranda artış gösterdi. Ancak Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgilenen kişilerin bir kısmının ne yazık ki Bitcoin’i ya da kripto para birimini anlamadan, ne olduklarını bilmeden ve sadece hızlıca kolay para kazanmak isteyen kişilerden geldiği görülüyor.

“Bitcoin Oynamak” Diye Bir Şey Yok

Son zamanlarda “Bitcoin oynuyorum, kripto paralarla oynuyoruz, 1.000 TL’lik Bitcoin oynadım, Bitcoin oynadım çok kazandım ya da Bitcoin oynadım battım” gibi söylemleri çok sık duyuyorum. Her duyduğumda düzeltmeye çalışsam da maalesef algıyı yıkmak oldukça zor.

Bitcoin, İddia gibi ya da şans oyunları gibi oynanan bir bahis değildir. Bitcoin’e ya da kripto para birimlerine yatırım yapılır, al-sat işlemleri ile günlük kazançlar sağlanabilir, arbitraj işlemleri ile kar elde edilebilir. Ama Bitcoin ile oynanmaz. Aslında Bitcoin ya da kripto paralarla oyun olmaz.

Oyun mantığı ile Bitcoin alan ya da satan kişilerin hemen hemen hepsinin kaybettiğine şahit oluyorum ve her seferinde oyun mantığı ile yaklaşılmaması gerektiğini dile getirmeye çalışıyorum.

Örneğin, şans oyunlarını ele alalım. Milli piyango gibi şans oyunlarında milyonlarca kişi para yatırır ve sadece 1 kişi büyük ikramiyeyi kazanır. Bunun yanında İddia gibi spor oyunlarında her ne kadar birden fazla kazanan olsa da en nihayetinde spor oyunları da birer şans oyunudur.

Ama Bitcoin’de ya da kripto paralarda böyle bir durum söz konusu değil. Bitcoin’e yatırım yapılır ve fiyat hareketlerine göre kar ya da zarar edilir. Bu noktada Bitcoin’in aslında bir yatırım aracı, bir değer saklama aracı ya da günlük alışverişlerde kullanılan bir varlık olarak tanımlandığını hatırlatmak gerekiyor. Dolayısıyla böyle bir varlığın oyun aracı haline gelmesini doğru bulmuyorum.

Dolayısıyla “Ben altın oynadım, ben dolar oynadım ya da ben hisse senedi oynadım” gibi söylemler nasıl yanlışsa “Bitcoin oynamak” da o kadar yanlış bir ifade.

Kolay Yoldan Para Kazanmak

Kripto para birimlerindeki yükseliş ile birlikte ne yazık ki kolay yoldan para kazanmak isteyen kişilerin sayısı da arttı. Kripto paraları hiç araştırmadan, Bitcoin’in temelde neyi hedeflediğini bilmeden, hatta Bitcoin’in ne olduğunu anlamadan “Bitcoin oynayan” çok fazla insan var.

İnsanlar aslında tam olarak şöyle bir şey istiyor: “Teknik analiz bilmiyorum, Bitcoin nedir bilmiyorum, piyasayı takip etmiyorum, haberleri okumam bile ama bana bir coin söylesinler, o coin 2 gün sonra 10 kat yükselsin ve ben zengin olayım”. Böyle bir durum söz konusu bile değil. Evet, anlık olarak çok yükselen kripto para birimleri var ama bu yükselişlerin hepsinin arkasında da bir sebep var.

Örneğin, bugün %40’a yakın yükselen Cardano’yu ele alalım. Cardano yani borsalarda listelenen şekli ile ADA, çok önemli bir güncellemesi olduğu için ve bu güncellemeler ile ilgili art arda önemli açıklamalar yapıldığı için yükseliyor. Ancak insanlar ADA’nın Cardano olduğunu dahi bilmiyor.

 Bitcoin ve Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

Bitcoin ve kripto para yatırımı yapmak için öncelikle sıklıkla dile getirdiğimiz gibi bu varlıkların ne olduğunu bilmek gerekiyor. “Bitcoin nedir, amacı nedir, neden yükselir, neden düşer, kripto para ne anlama gelir, kripto paralar neden bu kadar popüler oldu?” gibi birçok sorunun cevabının araştırılması gerekiyor.

Sonrasında teknik analizlerin ve güncel haberlerin takibinin yapılması gerekiyor. Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen herkesin teknik analiz bilmesi gerekiyor ya da analist olması gerekiyor demek istemiyorum. Ama en azından bu işi yapan güvenilir kişilerin takibinin yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Ez cümle, kulaktan dolma bilgilerle Bitcoin ya da kripto para yatırımı yapılmaması gerektiğini savunuyorum. “Bitcoin yükselecek diyorlar” gibi söylemlerle ya da “Bitcoin oynamak” gibi yanlış algılarla değil, gerçekten bilerek, anlayarak ve bilinçli bir şekilde yapılan yatırımların istenilen karı getireceğine inanıyorum.

Facebook Comments