Saturday, September 23rd, 2023

BitMEX Kurucu Ortağı Arthur Hayes, Yetkililere Teslim Oldu!

Dünyanın en büyük kripto para türev ürün borsalarından birisi olan BitMEX, kısa süre önce açılan dava ile büyük bir darbe aldı. CFTC tarafından açılan davada BitMEX’in kurucu ortakları birçok iddia ile suçlandı ve şimdi ise kurucu ortaklar bir bir teslim oluyor.

Arthur Hayes’in Davasında Yeni Gelişme

BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, federal savcıların hakkında dava açmasından ve Hayes’i suçlu bulmasından yaklaşık 6 ay sonra yetkililere teslim oldu. Singapur vatandaşı olan Hayes, 6 Nisan 2021 tarihinde Hawaii’de kendi isteği ile teslim oldu.

Hayes’in avukatları ünlü CEO’yu “işlemediği suçlarla itham edilen başarılı girişimci” olarak tanımlarken CEO’nun mahkemeye de gönüllü çıktığını ve haksız suçlamalarla savaşmak için can attığını vurguladı. Hayes, daha önce gerçekleştirdiği görüşmede 10 milyon dolarlık kefalet anlaşması yapmıştı ve bu teslim olmasının da aslında formalite olduğu söylenebilir.

BitMEX Kurucularından Biri Kayıp

Hayes, ABD’li yetkililere teslim olsa da Singapur ve ABD arasında seyahat edebilmek için pasaportunu elinde tutmayı başardı. Hayes’in avukatları ABD’li yetkililer ile görüşmeye Ekim 2020’de başladı ve diğer kurucu ortaklar gibi ünlü isim de hapis cezası almadı. BitMEX’in kurucu ortakları Ben Delo, Greg Dwyer ve Samuel Reed de aynı Hayes gibi bankacılık kanunlarını ihlal etmekten suçlanmıştı.

BitMEX’in dava edilme sebebi ise kara para aklamayı önleme kurallarına uymayıp ABD sakinlerine lisans olmadan türev ürün hizmeti vermesiydi. Reed, ekim ayında tutuklanırken Delo da aynı Hayes gibi teslim oldu. İkisi de hapis cezası almadı ve kefalet ile serbest bırakıldı. Dwyer ise şu an için kayıp konumunda ve avukatlar kendisinin yerini ABD’li yetkililerle paylaştıklarını ifade etti.

arthur hayes

BitMEX Köklü Değişim Yaşıyor

BitMEX kripto para borsası bu olaylar öncesinde dünyanın en büyük Bitcoin türev ürün platformu olarak görülüyordu. Ancak CFTC soruşturmasından sonra borsadaki BTC arzı ciddi anlamda düştü ve borsa güç kaybetti.

Hala dünyanın en büyük borsalarından olan BitMEX, köklü bir değişime gitti ve yönetici kadrosu neredeyse tamamen değişti. Bu durum ise henüz net bir etki göstermedi.

Facebook Comments