Saturday, February 24th, 2024

Bloomberg Analistinden Çarpıcı Bitcoin (BTC) Fonu Kıyaslaması: Tesla’yı Geçti

Bloomberg’in önde gelen stratejisti Mike McGlone, Bitcoin (BTC) ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. McGlone, Grayscale’in Bitcoin fonunun özellikle bu yıl Tesla’nın performansını geride bıraktığını vurguladı.

Bitcoin, Küresel Rezerv Para Birimi Olabilir

McGlone, Bitcoin’in küresel çapta dijital rezerv varlık olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ünlü analist yaptığı kıyaslamada Grayscale fonunun temel ürününün, Tesla hisselerini geçtiğini vurguladı. Tweet verilerine bakıldığında GBTC’nin 2021 yılında neredeyse %50 artış ile Tesla’nın yükselişini geride bıraktığı görülebilmekte.

Bitcoin fonunun böylesine hızlı bir şekilde yükselmesinin temel sebeplerinden birisi ise yakında ABD’de piyasaya sürülecek olan Bitcoin ETF’i beklentisi olabilir. Birçok dev kurum Bitcoin ETF başvurusu yaptı ve lider kripto para biriminin bir hayli olgunlaşması bunların kabul edileceğine yönelik beklentileri arttırıyor.

Bitcoin Fonunun Getirisi, Tesla’yı Geçti

Aslında Tesla’nın büyümesinin Bitcoin fonunun gerisinde kalması, CEO Elon Musk’ın hareketlerine bakılarak da anlaşılabilir. Elon Musk, bundan sonra Tesla üzerinden Bitcoin ile araç alınabileceğini açıkladı. Diğer şirketler buna benzer gelişmeleri yıllar önce duyursa da Elon Musk’ın açıklamasında büyük bir farklılık bulunuyor.

Kullanıcıların Tesla üzerinden yapacağı BTC ile araç alımlarından elde edilen BTC’ler asla itibari paraya çevrilmeyecek ve BTC olarak saklanacak. Zamanında 10.000 Bitcoin ile iki büyük boy pizza satın alan Laszlo Hanyecz bu kararı nedeniyle çokça eleştiriliyor olsa da aslında Tesla’dan BTC ile araç alanlar da benzer duruma düşebilir.

Bitcoin İçin 2021 Tahminleri

McGlone’un tahminine göre ise Bitcoin fiyatı özellikle lider kripto paranın küresel rezerv haline gelmesinden sonra 400.000 dolar gibi uçuk seviyeleri görebilir. Bitcoin’in bundan 1 yıl önce 60.000 dolara çıkacağı tahminini yapanların çokça eleştirilmesi gibi şu an da 400.000 dolar tahmini eleştiri alabilir. Buna rağmen BTC’nin yıllara göre yükseliş grafiği, hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösteriyor.

S2F modelinin arkasındaki isim olan PlanB de Bitcoin fiyatı için yıl sonunda 300.000 dolara yakın bir fiyat hedefi beklentisi içerisine girdi. Ünlü analist Peter Brandt’in parabolik yükseliş trendinde 244.000 dolara işaret etmesi de yatırımcılar için yükselişin bir süre daha devam edebileceği beklentisini yaratıyor. BTC bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 53.700 dolardan işlem görmekte.

Facebook Comments