Saturday, September 23rd, 2023

Blue Origin Shepard testinde astronot provası yapacak

Blue Origin‘in 15. New Shepard test uçuşu için başlatma penceresi 14 Nisan 09:00 doğu saatinde açılacak. Kod adı NS-15 olan bu özel test, astronotları yörünge altı uzaya uçurmadan önce araç ve operasyonlar için bir doğrulama görevi görecek.

Blue Origin bu test sayesinde astronot operasyonel tatbikatları yapma fırsatını kullanacak. Elbette uzay aracı kalktığında aslında gemide insan olmayacak. Ancak şirket personeli astronot olarak görev görecek ve uçuştan önce ve sonra kapsüle girecek.

Sosyal Medya Rizeli astronotları konuşuyor

Astronotlar komuta merkezi ile iletişim kuracak

Fırlatmadan önce astronot görevi görecek kişiler fırlatma kulesine tırmanacak, koltuklarına oturacak, emniyet kemerlerini bağlayacak ve komuta merkezindeki kapsül iletişim cihazı ile bir iletişim testi yapacak.

Blue Origin

Kule operasyonları ekibi, aracı fırlatmaya hazırlarken, kapsül kapağını içeriden kapatacak. Ancak “astronotlar“, yeni Shepard gerçekten kalkmadan önce kapsülden çıkacak.

Yeniden kullanılabilir araç yere geri döndükten sonra, personel ambar açıklığını prova etmek için tekrar kapsüle girecek ve ardından iniş yerinden çıkacak.

Blue Origin 2000′lerin ortalarından beri yörünge altı uzay turizmi için Yeni Shepard güçlendirici ve kapsül sistemini geliştiriyor.

Aracın Ocak ayında gerçekleşen 14. test uçuşunda, şirket, yeniden tasarlanmış mürettebat kapsülünü mümkün olan en iyi “astronot deneyimini” sağlamak için test etti. Ayrıca Blue Origin altı koltuklu bir araç ve güçlendiriciyi de ilk kez teste soktu.

O sırada CNBC‘nin belirttiğine göre şirket, ilk mürettebatlı uçuşunu Nisan ayı başlarında gerçekleştirmeyi umuyordu.

Açıkcası bu durum gerçekleşmeyecek. Ancak yine de NS-15‘i ve astronot prova prosedürlerinin canlı görüntülerini Blue Origin’in web sitesinden izleyebilirsiniz.

The post Blue Origin Shepard testinde astronot provası yapacak appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments