Saturday, April 20th, 2024

Borsa İstanbul’a Yeni aracı kurum geliyor! Başvuru onaylandı

Borsa İstanbul’a aracı kurum Borsa İstanbul’da bir çok aracı kurum ve banka aracılık hizmeti sağlıyor bu hizmeti sağlayan kurumlar yatırımcılar için aracılık hizmetini yerine getiriyor. Geçtiğimiz günlerde kıymetli madenler piyasasında al sat yapmak için başvuruda bulunan kurumun başvurusuna Borsa İstanbul Tarafından onay geldi… Borsa İstanbul’a aracı kurum

Borsa İstanbul’a aracı kurum

Muhafız Kıymetli Madenler A.Ş.nin Kıymetli Madenler Piyasasında Faaliyet Göstermek Üzere Borsa Üyeliği Başvurusu Hakkında Borsa İstanbul’un KAP’a yaptığı bildirimde.

Mevzuatta öngörülen yükümlülükleri 29/07/2021 tarihinde yerine getirdiği tespit edilen Muhafız Kıymetli Madenler A.Ş. (Üye kodu: VAQ) Borsamız üyeliğine kabul edilmiş olup, Kıymetli Madenler Piyasası ile Elmas ve Kıymetli Taş Piyasasında faaliyet gösterecektir.

Piyasa Bilgileri

Kıymetli Madenler Piyasasında işlemler, üye işlem temsilcileri tarafından seans salonunda bulunan işlem terminalleri veya uzaktan erişim ile iletilen emirlerin otomatik eşleşme kuralına göre en iyi alım ve en iyi satım emirlerinin birbirini karşılaması suretiyle gerçekleşmektedir. İşlemler, fiyat ve zaman önceliği kurallarına uygun olarak çok fiyat yöntemine göre yürütülmektedir.

Bireysel yatırımcılar adına Borsa üyelerince kıymetli maden alım ve satım işlemleri mevcut sistemde yapılmakta olup, ilgili kıymetli madenler bireysel yatırımcı adına saklama kasasında muhafaza edilmektedir. Piyasamızda halen bireysel yatırımcıların da doğrudan altın alım-satımı yapabilmelerine yönelik yazılım uygulaması üzerinde çalışılmaktadır. Bireysel yatırımcılar da üyelerimiz nezdinde açtıkları bireysel hesapları ile Piyasamızda alım-satım yapabileceklerdir.

Standart işlenmemiş şekilde olan kıymetli madenlerin ithalatı sadece Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası bünyesinde kıymetli maden işlemleri yapmaya yetkili üyeler tarafından yapılabilir. Fon işlemlerine ve yatırım ortaklıklarına ilişkin kıymetli madenlerin saklaması, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Bölümü tarafından yapılmakta ve ayrıca bu fonların kıymetli maden alım satım işlemleri de Kıymetli Madenler Piyasasında yapılmaktadır. Bankaların, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Yükümlülük hesaplarına ait altınları Türkiye’de, Borsa İstanbul A.Ş. kasasında TCMB hesabı altında saklanmaktadır. Borsada ürünleri işlem görecek kıymetli maden yerli ve yabancı rafinerilerin listesi Borsa İstanbul tarafından oluşturulmakta olup yerli rafinerilerin listeye kabulü ve denetimi Borsa İstanbul tarafından yapılmaktadır. Ham Elmas Ticaretinin Düzenlenmesine ve Denetlenmesine Dair 2006/11115 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kimberley Süreci Sertifika Sisteminde İstanbul Altın Borsası (mevcut durumda Borsa İstanbul) Türkiye ithalat ve ihracat otoritesi olarak belirlenmiştir.

Şirket Unvanı

Muhafız Kıymetli Madenler Anonim Şirketi

Organizasyon Şeması

Yönetim Kurulu Başkanı
Ömer Şehitoğulları

Genel Müdür
Ali Kul

Uyum Görevlisi
Uğur Gökhan Akkuş

Uyum Görevlisi Yardımcısı
Mustafa Atacan Erpek

İç Kontrol ve Tedarik Zinciri Uyum Görevlisi
Uğur Gökhan Akkuş

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın =>(Cafer Sadık BORAN)

The post Borsa İstanbul’a Yeni aracı kurum geliyor! Başvuru onaylandı appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments