Friday, February 23rd, 2024

Borsa’daki balon “küresel ekonomi için en büyük risk”

Yatırımcılar yükselen hisse senedi değerlemeleri konusunda alarm verirken, oluşan finansal balonun patlaması önümüzdeki beş yıl içinde dünya ekonomisi için en büyük tehdidi oluşturuyor. Borç krizleri, emtia şokları ve fiyat istikrarsızlığı gibi ekonomik tehlikeler, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yıllık Küresel Riskler Raporunda orta vadeli en önemli riskler olarak ön plana çıkarıldı.

Önümüzdeki hafta sanal Davos etkinliği öncesinde yapılan anket, bir varlık fiyatı balonunun önümüzdeki üç ila beş yıldaki en büyük risk olduğunu ortaya koydu.  Özellikle ABD’deki son hisse senedi fiyatlarındaki yükselişin değerlemeleri çok fazla şişirdiği korkusu vurgulanmakta.

Bulaşıcı hastalıklar en büyük kısa vadeli risk olarak kabul edilirken kitle imha silahları en büyük uzun vadeli endişe kaynağı. WEF anketi “iş dünyası, hükümet, sivil toplum ve düşünce liderlerinden” yanıtlar aldı.

Deutsche Bank’ın yatırımcılarla yaptığı bir ankette, Bitcoin ve ABD teknoloji hisseleri en büyük balon riskini taşımakta. Anketin sıfır ile 10 arasında bir ölçeği içinde, ABD teknoloji hisse senetleri aşırı değerlemeyi yansıtan şekilde 7,9 puan alırken bitcoin 8,7 aldı.

WEF raporu, Covid’in “yoksulluğu ve eşitsizliği azaltma ve sosyal uyumu daha da zayıflatma konusundaki ilerlemeyi yıllarca geriye çekmekle” tehdit ettiği konusunda uyardı. Rapor’da ayrıca “İş kayıpları, genişleyen dijital bölünme, kesintiye uğramış sosyal etkileşimler ve piyasalardaki ani değişimler küresel nüfusun büyük bir kısmı için korkunç sonuçlara ve kaybedilen fırsatlara yol açabilir” vurgusu da yapılmakta.

Piyasaların aşı iyimserliği ve hükümetler ile merkez bankalarının büyük teşvikleriyle ayakta kalmasıyla birlikte, ekonomik faaliyetteki çöküşe rağmen birçok hisse senedi endeksi geçen yıl büyük artışlar kaydetti. Balon endişeleri, son aylarda yeni rekor seviyelere ulaştıktan sonra ABD ve teknoloji sektörüne odaklandı.

GDO’dan Jeremy Grantham ve Allianz’dan Mohamed El-Erian dâhil olmak üzere birçok üst düzey yatırımcı, özellikle Amerika’daki hisse senedi piyasalarının salgının verdiği darbeden hızla geri döndükten sonra aşırı değer bölgesine girdiği konusunda uyarıda bulundu.

Bir balon patladığında, hisse senedi fiyatlar düşer. Bun bağlı fonların gelirleri azaldığında tasarruf sahiplerinin harcamaları da düşer; güven de beraberinde geriledikçe etki reel ekonomiye yayılabilir.

Finansal kriz, ev fiyatlarındaki patlamanın çöküşüyle 2008-2009’da tetiklenirken, 2000’li yılların başında ABD’deki durgunluğa dot.com balonunun patlaması neden oldu.

Diğer yandan, diğer analistler, birçok değerleme yönteminin mevcut ortamda işe yaramadığını söylerken hızlı bir ekonomik toparlanma umutlarına işaret etmekteler.

UBS Global Servet Yönetimi’nden Mark Haefele, piyasaların “bazı alanlarda kesinlikle köpüklü göründüğünü” söyledi, ancak hisse senetlerinin bir balon içinde de olmadığını savundu.

“Hisse senedi endekslerinin değerlemeleri, düşük faiz oranlarının zeminini düşünürsek hala makul görünüyor” dedi.

Yahoo Finance News

The post Borsa’daki balon “küresel ekonomi için en büyük risk” appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments