Wednesday, February 1st, 2023

Borsalardaki Ethereum (ETH) Miktarı Alarm Veriyor!

Ethereum fiyatı tüm zamanların rekoru 1.400 dolara oldukça yaklaşsa da sert bir düşüş yaşadı. 900 dolar bandına kadar çekilen ETH, şimdi ise yeniden 1.300 dolar bandına ilerliyor. Son dönemde kripto para borsalarında yaşanan bir hareketlilik ise ETH fiyatının sanılandan çok daha hızlı ve çok daha sert yükseliş elde edebileceğini düşündürdü.

Kripto Para Borsalarındaki ETH Miktarı Azalıyor

Kripto para veri analiz firması Crypto Quant, oldukça dikkat çekici veriler yayınladı.  Bu verilere göre borsalardaki ETH miktarı devamlı olarak azalıyor.  2020 yılının son çeyreğinden beri düzenli olarak düşüş yaşadığı görülen ETH rezervinin, son 24 saat içerisinde ise oldukça keskin bir düşüş yaşaması dikkat çekiyor.

ETH

s

Son 24 saat içerisinde kripto para borsalarındaki ETH miktarı %10 daha azalarak 10,2 milyon seviyelerine geriledi. Bu da yıl başından bu yana borsalardan satın alınabilecek likit ETH rezervlerinin tehlikeli seviyelere kadar düştüğünü gösteriyor. Talep artarken arzın azalması, dengeleri değiştirebilir.

Borsalardaki ETH biterse fiyat bundan nasıl etkilenir? 

Ethereum ekosisteminin önemli ismi Alex Saunders, borsaların bu hızla gidilirse 10 gün içerisinde likit ETH rezervsiz kalabileceğini vurguladı. Daha önce Bitcoin de benzer bir durum yaşamış ve Saunders tarafından aktarılan ifadelere göre 90 gün içerisinde 4 kat artış yaşamıştı. Ethereum fiyatının dört kat artması şu an için bir hayli zor gözükse de 1.400 doların üzerine çıkıldığında %100 artış yaşaması oldukça muhtemel.

Ether fiyatının bugün %10 üzerinde yükseliş yakalaması ise Saunders’ın teorisini güç katıyor. Bir varlığa yönelik talep artarken bunun bulunması zorlaşırsa bu durum tahmin edilebileceği gibi nadir bulunan varlığın fiyatını arttırmaya yarayacaktır. Kripto para piyasalarında hiçbir şeyin garantisi olmasa da şu an için Alex Saunders’ın görüşü bu yönde gibi gözüküyor.

Rakipler ETH’ye Yaklaşıyor

Öte yandan Ethereum’un rakipleri arasında yer alan Polkadot ve Cardano da kademeli şekilde yükselmekte. DOT’un son 24 saat içerisinde top 10 arasında en çok yükseliş yaşayan varlık olması ise rekabetin kızıştığını göstermekte. Ancak ETH fiyatının %100 artması, DOT’un yakın vadede ETH’yi yakalamasını imkansız hale getirebilir.  DOT tabanlı ekosistem ise sunduğu avantajlar ile uzun vadede ETH  ekosisteminin peşini bırakmayabilir.

Facebook Comments