Friday, February 3rd, 2023

Borsanın devinden rekor temettü! Tam 460 Milyon TL!

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Borsanın devinden rekor temettü! Tam 460 Milyon TL! Borsa İstanbul’da birçok şirket yatırımcılarına kar payı yani temettü dağıtıyor. Bunlardan sonuncusu ise rekor temettü açıklayan Aselsan #ASELS oluyor!

#ASELS Aselsan‘dan rekor temettü! Tam 460 Milyon TL dağıtıyor! 16.11.2022 tarihinde hak kazanılan temettü 18.11.2022 tarihinde ödenecek.

Şirket tarafından yapılan açıklamanın detayları;

rekor temettü

Şirketimizin 47. Olağan Genel Kurul Toplantısında, Şirketimizin 2021 yılı faaliyetlerinden elde etmiş olduğu net dönem kârından;

– Türk Ticaret Kanunu’nun 519/(1) maddesi gereğince 30.609.003,20 TL Genel Kanuni Yedek Akçe ayrılmasına,

– Sermaye Piyasası Kurulu’nun kâr dağıtımı ile ilgili düzenlemeleri ve kararları çerçevesinde hesaplanan net dağıtılabilir kârın brüt 460.000.000,- TL’lik (1 TL’lik pay başına 20,17544 Kuruş, çıkarılmış sermaye üzerinden brüt %20,17544) kısmının, (net 414.000.000,- TL – 1 TL’lik pay başına 18,15789 Kuruş, çıkarılmış sermaye üzerinden net %18,15789) nakit kâr payı olarak ortaklara dağıtılması,

– Türk Ticaret Kanunu’nun 519/(2) maddesi gereğince 34.600.000,- TL Genel Kanuni Yedek Akçe ayrılması,

– Kalan kârın Olağanüstü Yedek Akçe olarak ayrılması,

ve pay sahiplerine dağıtılacak nakit kâr payının 16 Kasım 2022 tarihinde dağıtılmasına karar verilmiştir.

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 1 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Dev şirketten dudak uçuklatan %7623 rekor bedelsiz potansiyeli!

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

rekor temettü
rekor temettü

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi 

Daha fazla okumak için Borsanın devinden rekor temettü! Tam 460 Milyon TL! ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments