Sunday, August 7th, 2022

Borsanın gözde şirketi paylarını geri almaya devam ediyor!

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Pay geri alım programı başlatan SAHOL günlük geri alım rakamlarını açıkladı. Geri alımların sermayeye oranı ne kadar oldu?

Borsanın gözde şirketi paylarını geri almaya devam ediyor!

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. SAHOL

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 05.08.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 21,46 TL – 22,10 TL (ağırlıklı ortalama 21,58 TL) fiyat aralığından toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

Bu işlemlerle birlikte, 05.08.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 60.053.743 TL olup, bu payların sermayeye oranı %2,9432’ye ulaşmıştır.

Geri Alım (Buyback) Nedir?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Borsanın gözde şirketi Borsanın gözde şirketi Borsanın gözde şirketi

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

borsanın devlerinden milyonluk pay geri alım ! - borsametre

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Twitter takip için => twitter 

Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sitemize üye olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın => paraajansı

Daha fazla okumak için Borsanın gözde şirketi paylarını geri almaya devam ediyor! ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments