Tuesday, November 28th, 2023

BTC, DOGE, XRP ve Gümüş: WallStreetBets Etkisi Sürüyor!

Bitcoin (BTC) fiyatı dün, 32.000 ile 34.000 dolar arasında dar bir aralıkta işlem gördü ve yazının yanına hazırlandığı sırada da bu bantta işlem görmeye devam ediyor. 34.000 doların üzerine doğru yapılmaya çalışılan her hamlenin ise bir satış baskısı ile karşılaştığı görülüyor.

Bitcoin’de Yükseliş Göstergesi

Kripto para birimi analiz firması CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju yaptığı açıklamalarda yatay fiyat hareketinin ışığında, Bitcoin için yakın gelecekte bir fiyat artış hareketi sinyali olabilecek göstergeler olduğunu ifade etti.

Ju’ya göre, kısa süre önce Coinbase Pro’dan 15.000’den fazla Bitcoin çekildi ve bu BTC’lerin büyük çoğunluğu işlemlerin devam ettiği custody cüzdanlarına gönderildi. Bu da işlemlerin kurumsal yatırımcılar tarafından ve OTC işlemleri için gerçekleştirildiğini gösteriyor olabilir. Ju, geçmişte de benzer hareketlerin olduğunu ve bu tip hareketleri bir yükseliş grafiğini izlediğini dile getirdi.

Bitcoin’in yanı sıra hem kripto para birimlerinde hem geleneksel finansal piyasalarda WallStreetBets (WBS) hareketi ile başlayan ve kriptolarda SatoshiStreetBets aracılığıyla devam eden deyim yerindeyse “garip” hareketlerle uğraşıyor.

Kriptolardaki Hareketler

WBS ile başlayan Dogecoin (DOGE) çılgınlığı sayesinde anlık olarak DOGE fiyatında %1000’lik artış yaşandığını gördük. Bu hamleyi takiben SatoshiStreetBets ve Ripple topluluğu XRP fiyatını yükseltmek için harekete geçti ve nispeten başarılı oldukları da söylenebilir.

Uzun zamandır 0,30 doların üzerine yükselemeyen XRP 0,75 dolara kadar yükseliş yaşadı. Ancak bu yükseliş ivmesi doğal olarak sürdürülemedi ve fiyat yeniden 0,33 dolar bandında döndü.

Gümüş Fiyatlarındaki Artış

WBS, önce GameStop hisselerinin ardından Dogecoin’in fiyatının yükselmesini sağladı ve son olarak dün gümüş fiyatlarında WBS etkisi görüldü. WBS’nin gümüşe odaklanması ile gümüş vadeli işlemleri 2013’ten bu yana en yüksek fiyat seviyesi olan 30 doların üzerine yükseldi.

WBS’nin değerli metaller, hisse senetleri ve kripto para birimleri üzerindeki bu etkisi ne kadar devam edecek bilinmez ancak bu durum bir yandan merkezsiz finansın yükselmesi olarak nitelendirilirken aslında bir yandan da büyük yatırımcıların ekmeğine bal sürüldüğü düşünülüyor.

Facebook Comments