Friday, April 19th, 2024

BTC, ETH, XRP, DOT ve LTC: Kriptolarda Kıyım Var, Düşüş Ne Zaman Bitecek?

Yaklaşık olarak son 2 aydır kesintisiz devam eden kripto para boğa koşusunun bir düzeltme ile mola vermesi birçok analist tarafından bekleniyordu. Uzman isimler ve analistler, büyük geri çekilmelerin yaşanabileceği ve derin bir düzeltmenin olabileceği konusunda yatırımcıları defalarca uyardı.

Düzeltme Sert Başladı

Lider kripto para biriminin 58.000 dolar bandından aşağı yönlü bir grafik çizmeye başlaması ile gerçekleşen düzeltmede 47.000 dolar bandı görüldü. Elde edilen verilere göre Bitcoin (BTC) 47.750 dolar seviyesine kadar geriledikten sonra toparlanmaya başladı ve şu anda da 50.000 doların üzerine yeniden çıkmak için mücadele veriyor.

Analistlere göre 47.000 dolar önemli bir destek seviyesi olarak hizmet veriyor ve bu destek seviyesinin kaybı 42.000 dolara kadar daha derin bir düzeltmenin kapılarını açabilir.

Ancak 47.000 dolarlık destek güçlü kalır ve fiyat yeniden 50.000 doların üzerine çıkarsa korkulacak bir durum olmadığı ifade ediliyor.

Ethereum ve Ripple Fiyatı

Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum da düşüş trendine uyarak ciddi bir düzeltme yaşadı. Son olarak 2.042 dolar ile rekor kıran ETH, yaşanan son düşüşle 1.550 dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin’le hemen hemen aynı düşüş grafiğini çizen ETH’da 1.600 ve 1.750 dolar seviyelerinin oldukça önemli olduğu ifade ediliyor. Bu seviyelerin dirence dönüşmesi halinde ise yeni bir düzeltmenin başlayabileceği düşünülüyor.

ETH’un yanı sıra son günlerin en çok konuşulan kripto para birimi Ripple’ın, piyasa değeri bakımından en büyük ilk on kripto para içinde en az düşüş yaşayan coin olduğu görülüyor. Bu durumun ise dün görülen ilk duruşmaya ve dün yaşanan yükseliş ivmesine bağlı olduğu düşünülüyor.

Altcoin’lerde Son Durum

Sadece ETH ya da BTC değil tüm piyasada kırmızı rengin hakim olduğunu ifade edebiliriz. Son zamanların popüler kriptolarından Polkadot (DOT) son 24 saat içinde yüzde 7’nin üzerinde ve Litecoin (LTC) yüzde 13’ün üzerinde düşüş yaşadı.

Bu noktada analistlerin aslında Mart ayında bir düşüş beklediğini ama önemli destek seviyelerinin elde tutulamaması halinde zaten beklenen derin düzeltmenin biraz erken başlamış olma ihtimalinin olduğunu belirtmek gerekiyor.

Facebook Comments