Sunday, December 10th, 2023

BTC Uzman Yorumları: 2021 Yılı Bitmeden Bitcoin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Lider kripto para birimi her ne kadar son günlerde düşüş grafiği çizmiş olsa da bugün 32.000 dolar ile 33.000 dolar bandında seyrediyor ve 1 aylık kazanç hala %40’ın üzerinde bulunuyor. Bitcoin’in (BTC) son 12 aylık kazancı ise %300 seviyesinde.

Bitcoin Fiyat Beklentileri

Koronavirüs sebebiyle oluşan ekonomik kilitlenmeyi çözmek amacıyla hükümetler para basma politikası uyguladı ve bu da ülke paralarının değer kaybederek enflasyonun yükselmesine sebep oldu. Bu ekonomik görünümde ise hem bireyler hem kurumlar varlıklarının değerini korumak için Bitcoin ve altın gibi varlıklara yönelmeye başladı.

Birçok finans kurumu ve büyük yatırımcı volatil fiyat hareketlerine rağmen artık Bitcoin’i enflasyondan korunma aracı görüyor.

Bu görüşler doğrultusunda 2021 yılının başında Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki dev Amerikan bankası JPMorgan Chase‘in strateji ekibi Bitcoin’in 2021 yılı bitmeden 146.000 dolarlık bir hedefe ulaşabileceğini dile getirmişti. Hatta ekibe göre daha uzun vadede BTC, enflasyondan korunma aracı olarak altının yerini alabilir.

Benzer bir şekilde bir yatırım şirketi ve hedge fonu olan Pantera Capital tarafından yayınlanan yeni veriler de JPMorgan Chase’in öngörülerini takip ediyor. Veriler, Bitcoin’in fiyatının stock-to-flow (S2F) modelini yakından takip ettiğini ve doğrultuda fiyatın 1 Ağustos öncesinde 115.000 dolar olacağını gösteriyor.

S2F ve Bitcoin Fiyatı

PlanB tarafından geliştirilen S2F modeli, yaklaşık olarak dört yılda bir gerçekleşen BTC yarılanma olaylarını ve bunların her döngüden yaklaşık altı ay sonra para biriminin değerini artırmada nasıl doğrudan bir rol oynadığını gösteriyor.

Bunlara ek olarak Raiffeisen Bank da Bitcoin‘in yakın gelecekte nereye gidebileceğini belirlemek için yakın tarihli bir raporda S2F modelini kullandı. Şirketin araştırma ekibine göre, 100.000 dolar barajını geçmek ve hatta 1 milyon doların ötesinde fiyat hedeflerine ulaşmak mümkün olabilir. Çalışma, “Gerçek şu ki, 2020’de değer üç kattan fazla arttı ve ivme hala güçlü kaldı, gelecekte daha fazla kazanımlar bizi şaşırtmamalı” ifadelerini kullanıyor.

2021 Yılı Bitmeden

Görüldüğü gibi aslında sadece kripto para yatırımcıları ve analistleri Bitcoin’in 6 haneli rakama ulaşacağını düşünmüyor. Günümüzde artık kurumsal yatırımcılar ve büyük finansal kurumlar da Bitcoin’i tercih ediyor ve yatırım yapıyor. Bu sebeple de 2021 yılı bitmeden Bitcoin’in şu anda olduğu fiyatın çok daha üstünde fiyat seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Facebook Comments