Friday, February 23rd, 2024

BTC Yorumları: Ünlü Altın Boğasından Önemli Bitcoin İtirafı!

DoubleLine Capital’in CEO’su milyarder yatırımcı Jeffrey Gundlach, uzun vadede doların düşeceğini ve altının yükseleceğini düşünmesine rağmen hem ABD doları hem de altını nötr hale getirdikten sonra Bitcoin’i daha iyi bir seçenek olarak gördüğünü açıkladı. Çok uzun zamandır bir altın boğası olan ismin yaptığı bu açıklama oldukça önemli.

Bitcoin: Teşvik Edici Bir Varlık

Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada Gundlach, COVID-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerine değindi. Ünlü CEO, ekonomik krize yanıt olarak sürekli para basılmasının karşısında lider kripto para biriminin son birkaç ayda sergilediği fiyat hareketinin Bitcoin’i “teşvik edici bir varlık” haline getirdiğini belirtti.

Dolar, Altın ve Bitcoin

Bloomberg daha önce yaptığı açıklamalarda, Bitcoin (BTC) yatırımı konusunda kurumsal yatırımcıların kazanan konumda yer aldığını ve hatta altın piyasasındaki sermayenin Bitcoin’e geçiyor olabileceğini dile getirmişti. Milyarderin sözleri de bu açıklamalar ile örtüşüyor gibi görünüyor.

Öte yandan çok uzun yıllardır yatırımcılar, yüksek enflasyona ve kur değerinin düşmesine karşı korunmak için değerli metale yöneliyor. Ancak özellikle son 1 yıldır, altın fiyatı çok büyük bir artış yaşamadı ve hatta borsada işlem gören altın fonlarında çıkışlar yaşandığı görüldü.

Bununla birlikte BTC, Ekim ayında 11.000 dolar bandında seyrederken günümüzde 55.000 dolara ulaşmış durumda. Ayrıca Bitcoin fiyatında artışın yaşandığı bu günlerde hisse senetlerinde düşüşler olduğu görülüyor. Örneğin; S&P 500 Endeksi yaklaşık %1 düşerken, Nasdaq %1.17 düştü.

Bitcoin Rekorları

Doların güç kaybetmesi ve altının yerinde saymasının karşısında lider kripto para biriminin son 2 aydır rekor üzerine rekor kırdığını ifade edebiliriz. Öncelikle 2017 yılındaki rekorunu geride bırakan BTC, geride bıraktığımız haftada 50.000 dolarlık önemli psikolojik seviyeyi kırdı ve 56.000 doların üzerini görerek 60.000 dolara bir adım daha yaklaştı.

Facebook Comments