Sunday, April 14th, 2024

BtcTurk’ten Türk işaret dilinde Bitcoin terimleri

Basın bülteni

Türkiye’de Bitcoin ve kripto paraların kolayca ve güvenle alım satımının yapılabildiği, Türkiye’nin ilk ve en büyük, dünyanın ise dördüncü Bitcoin ve kripto para alım satım platformu BtcTurk, Bitcoin ve kripto para dünyasına ilgi duyan herkese bilgilendirici ve eğlenceli içerikler sunmaya devam ediyor.

Bu doğrultuda toplumda herkesin bilgiye erişebilmesini amaçlayan BtcTurk, Youtube kanalında İşaret Dili Danışmanı Buket Ela Demirel’in sunumuyla kripto para terimlerini işaret dili ile anlatıyor. BtcTurk bu projeyle; işitme engelli bireylerin Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili temel kavram ve terimlerin açıklamalarını işaret dili ile öğrenebilmelerine imkân tanıyor.

İlk videoda; Yatırma, Çekme, Almak, Satmak, Adres, Açık Adres, Cüzdan, Özel anahtar (Private Key), Bitcoin, Satoshi Nakamoto, Başlangıç Bloku, Teknik Doküman, Madencilik, Ödül Yarılanması, Sats, Altcoin, Balina, Hash, Merkeziyetsizlik, Pump, Token, Coin ve Blok”tan oluşan 25 kavram ele alınıyor. Videoya https://youtu.be/feVVrPNO7Ms linkinden ulaşılabiliyor.

Buket Ela Demirel hakkında

İşaret dili ve sağır toplumundaki kültürel-sosyal değişimler üzerine çalışmalar yapan araştırmacı sosyolog Demirel, 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında Düşler Akademisi (2010), Vodafone Vakfı (2011), Koç Vakfı (2012-2014) ve KSV (2016) gibi birçok sivil toplum örgütünde engelli ve sosyal dezavantajlı gruplara özel ve öncü projelerde rol almaya başladı. Words of Silence oluşumunun kurucusu olan Demirel, gönüllü eğitmenlerle birlikte işaret dilinde yapılmış ilk ücretsiz EKPSS kursunu (2015-2016) düzenledi. Defrap (2017) grubunun ‘Eller Konuşur’ şarkısının işaret söz yazarı oldu. KSV Alt Kat ve İstanbul Müzik Festivali’nin iş birliğinde oluşturulan Birlikte Güçlü Sesler Korosu’nun işaret dili söz yazarlığını yapan Demirel; Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim bölümünde Türk işaret Dili ve Sağır Toplum Kültürü üzerine araştırmacı olarak çalışmaktadır. 2,5 yaşında geçirdiği havaleden dolayı ağır düzeyde işitme kaybı olan Demirel, Türk işaret Dili’ni ve Türkçeyi akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. 

BtcTurk hakkında

2013 yılında Kerem Tibuk tarafında kurulan ve CEO’luğunu Özgür Güneri’nin yaptığı Türkiye’nin en büyük kriptopara işlem platformu BtcTurk, kripto alım satım platformu olarak hizmet veriyor. 1 Temmuz 2013’te TL ile ilk Bitcoin alım satımına aracılık eden BtcTurk’ün 850 çalışanı bulunuyor. Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilen BtcTurk, 3,7 milyon kullanıcısına 7/24 hizmet veriyor.

The post BtcTurk’ten Türk işaret dilinde Bitcoin terimleri appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments