Friday, February 23rd, 2024

Bu haftanın en önemli iki verisi: Büyüme ve Enflasyon

1 Mart Pazartesi günü 2020’nin son çeyrek büyüme rakamları açıklanacak. Pandemi nedeniyle neredeyse tüm ülke ekonomileri yılın ikinci çeyreğinde rekor daralma yaşadı. Ülkemizde 2020 büyüme oranları ise:

İlk çeyrek: %4,5 büyüme,

İkinci çeyrek: %9,9 daralma,

Üçüncü çeyrek:  %6,7 büyüme

Dördüncü çeyrek beklentisi ise çeyreklik bazda %7,0 büyüme olması yönünde.

Pandemiden en çok etkilenen ülkelerin başında ABD ve Avrupa ülkeleri geliyor, Türkiye ekonomisi ise 2020’nin 2. yarısında toparlanma göstermeye başladı ve son veriler ekonomik faaliyetlerdeki yükselişin devam ettiğini gösteriyor. Birçok uluslararası kurum ve kuruluş da 2020 büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etmişti.

(Veri Pazartesi 10.00’da açıklanacak)

Son yıllarda yükseliş gösteren enflasyon 2018’de %25’i aşarak son 15 yılın zirvesine çıktı. Bu zirvenin ardından kısa süreli tek hane görülse de TÜFE yıllık bazda %11 üzerinde kaldı, ancak son aylarda kurdaki yükselişin hızlanması, küresel gıda fiyatları ve petroldeki artışla beraber maliyetteki yük de arttı. TÜFE, Ocak ayında %14,97’ye çıkarak son 16 ayın en yüksek seviyesini gördü. Ancak bu seviyenin zirve olması beklenmiyor, diğer bir deyişle enflasyonun Şubat’ta da artması ve %15’i aşması bekleniyor.

Özellikle gıda fiyatlarındaki artışın devam etmesiyle hükümet, denetim komisyonu kurdu ve sağlıksız fiyat oluşumunu engellemek için özellikle zincir marketlerdeki fiyatlar yakından takip ediliyor.

Şubat ayında TÜFE’nin aylık %0,70 artışla yıllık %15,40’a çıkması bekleniyor. Ancak beklentinin üzerinde hızlı artan bir enflasyon, TL varlıklarda da oynaklığa neden olmakla beraber merkezin de yakın vadede faiz artışına gitmesine neden olabilir. Son faiz artışıyla beraber faiz oranı enflasyon üzerinde ancak enflasyondaki artış hızı ve devam etmesi riski, merkezin %17 olan politika faizini bir miktar daha artırmasına neden olabilir.

(Veri Çarşamba 10.00’da açıklanacak)

Reuters

The post Bu haftanın en önemli iki verisi: Büyüme ve Enflasyon appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments