Friday, April 19th, 2024

Bu iki şirket paylarını geri almaya devam ediyor!

Pay alan hisseler Pay geri alım haberine göre borsada işlem gören iki şirket tarafından fiyat istikrarı için yüklü pay alımı yapıldığı duyuruldu. Pay alım yapılan şirketler hangileri? Pay alan hisseler ? İNFO Pay alım, Hedef girişim pay alım Bu iki şirket paylarını geri almaya devam ediyor!

Bu iki şirket paylarını geri almaya devam ediyor!

İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.INFO, IYF

İnfo Yatırım

Şirketimizin 13.07.2021 tarihli Şirket paylarımızın geri alınmasına ilişkin yönetim kurulu kararı çerçevesinde;

20.08.2021 tarihinde 3,56 – 3,66 TL fiyat aralığından 120.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.

Söz Konusu Geri Alımın Amacı: Şirket pay fiyatının Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması sebebiyle, pay fiyatının istikrarlı ve gerçek değerine uygun oluşumuna katkı sağlamak

Yönetim Kurulu Karar Tarihi: 13.07.2021

Geri Alıma Konu Pay Miktarı: 7.000.000

Ödenecek Azami Tutar (TL): 30.000.000

HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.HDFGS

21 Haziran 2021 tarihinde Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar gereğince;

20 Ağustos 2021 tarihinde, 424.053 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2.62 TL fiyattan tarafımızca gerçekleştirilmiştir.

  • Payların geri alım: Payların geri alım Şirketimiz faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması ve günlük ağırlıklı ortalama fiyatının son bir ayda yüzde yirminin üzerinde değer kaybetmesi nedeniyle
  • Geri Alım İşleminin Niteliği: Yakın Ve Ciddi Bir Kayıptan Kaçınmak Amacıyla
  • Kurul tarih: 21 Haziran 2021 tarihinde Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar gereğince;
  • Geri Alıma Konu Pay Miktarı: 14.250.000
  • Ödenecek Azami Tutar (TL): 30.000.000

Geri Alım (Buyback) Nedir?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

SAKİNE KARACA

The post Bu iki şirket paylarını geri almaya devam ediyor! appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments