Saturday, April 20th, 2024

Bu Kripto Uygulamalarını Kullananlar Dikkat! Hemen Borsa Şifrelerinizi Değiştirin!

Kripto para madenciliği yapıyorsanız ve bu konuda yeterince bilginiz yoksa ciddi zararlar görebilirsiniz. İnternette birçok sahte uygulama cüzdanlarınızı boşaltmak için hazır bekliyor. Siber Güvenlik firması Trend Micro tarafından yayınlanan son blog yazısına göre birçok uygulama güvenlik ihlalleri sebebiyle Google Play tarafından yasaklandı.

Mobil Madencilik Uygulamaları Yasaklandı

Dolandırıcılar tarafından markette yayınlanan bu uygulamalar birçok risk barındırıyor. En iyi niyetlileri size ücretsiz madencilik yaptırıyor. Ancak hackerlar tarafından tasarlanan bu uygulamaların önemli kısmı cüzdanlarınızı boşalmayı hedefliyor. Bu yüzden güncel bir antivirüs uygulaması kullanmanız ve eğer mümkünse mobil madencilik maceralarından uzak durmanız gerekir.

Unutmayın ki bazı kriptolu virüsler antivirüs uygulamaları tarafından da fark edilemiyor. Bu uygulamalar sizin bankacılık bilgilerinizi, borsa hesaplarınızı çalabilir. Hatta çok daha fazlasını da yapabilir. Örneğin kameranıza ve mikrofonunuza erişerek sizin gizliliğinizi ciddi anlamda ihlal edebilir. Telefonunuzdaki dosyaları çalabileceğine değinmiyoruz bile, yapabileceklerinin sınırı yok.

Google Play Bu Uygulamaları Yasakladı

Kullanıcılara reklam izleten veya ve ayda 15 dolar abonelik ücreti alan bu uygulamalar sahte madencilik yapıyor. Yani siz telefonunuz üzerinden kripto para üreteceğinizi düşünürken istismar ediliyorsunuz.

Sahte madencilik uygulamaları son derece kolay şekilde geliştiriliyor. Biraz tasarım ve Android Studio bilgisi olan herkes birkaç saat içinde kendi sahte madencilik uygulamasını tasarlayarak markette yayınlayabiliyor. Sahte sayaçlar ve madencilik simülasyonları size para kazandığınız izlenimi veriyor. Ancak arka planda herhangi bir üretim yapılmıyor.

Yasaklanan uygulamaların tam listesi ise şöyle:

  • BitFunds – Kripto Bulut Madenciliği
  • Bitcoin Miner – Bulut Madenciliği
  • Bitcoin (BTC) – Havuz Madenciliği ve Bulut Cüzdan
  • Crypto Holic – Bitcoin Bulut Madenciliği
  • Daily Bitcoin Rewards – Bulut Madencilik Sistemi
  • Bitcoin 2021 – Sahte Kripto Uygulaması
  • MineBit Pro – Bitcoin Madenciliği ve Bulut Kripto Madenciliği
  • Ethereum (ETH) – Havuz Madenciliği

Elbette bunların hepsi “sözdemadencilik uygulaması, bazısı sizden aylık üyelik ücreti alırken bir kısmı da borsa cüzdan bilgilerinizi çalmak istiyor. Eğer bu uygulamalardan birini telefonunuzda kullandıysanız hemen borsa bilgilerinizi değiştirin.

Crypto Holic ve Bitcoin Cloud Mining‘i indirmek için 12,99 $, Daily Bitcoin Rewards – Bulut Tabanlı Madencilik Sistemini indirmek için 5,99 $ ödenmesi gerekiyor. Ödediğiniz ücret kadar dolandırılmış oluyorsunuz. Bazı uygulamalar banka hesabınızdan aylık üyelik ücreti bile kesiyor.

Ancak halen Google Play tarafından kaldırılmamış çok sayıda uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların yüzbinlerce indirilmesi bulunuyor. Üstelik bunların birçoğu dolandırma amaçlı çalışıyor.

Trend Micro Mobile App Reputation Service (MARS) verilerine göre halen aktif 120 adet uygulama kripto para yatırımcılarını dolandırmaya devam ediyor. Kripto para madenciliği yeteneklerine sahip olmayan ve kullanıcıları uygulama içi reklamları izlemeye yönlendiren bu uygulamalar, Temmuz 2020’den Temmuz 2021’e kadar dünya çapında 4.500’den fazla kullanıcıyı dolandırdı.

Facebook Comments