Sunday, October 17th, 2021

Bu peyniri satmanın cezası 60 bin dolar! (Dünyanın en tehlikeli peyniri)

Bu peyniri satmanın cezası 60 bin dolar! (Dünyanın en tehlikeli peyniri)

İtalya’nın Sardinya Adası’na özgü bir lezzet olan casu marzu peyniri, 2009 yılında ‘Dünyanın en tehlikeli peyniri’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. 1962 yılından bu yana satışı yasak olan peyniri satanlar, 60 bin dolara varan cezalar ödüyor.

1849 kilometrelik sahil şeridi, beyaz kumları ve berrak sularıyla görenleri büyüleyen Sardinya Adası, dünyanın en farklı peynirlerinden birine de ev sahipliği yapıyor. 

Bölge sakinlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan ‘casu marzu’, peynir sineklerinin yumurtalarını tuzlu İtalyan peyniri pecorinoya bırakmasıyla oluşuyor. 

Peynir üzerindeki yumurtadan çıkan kurtçuklar, peynirdeki proteinleri sindirirek onun daha yumuşak ve kremsi bir hale gelmesini sağlıyor. 

KURTÇUKLARI DA YİYORLAR

Kurtçukların gözle seçilebildiği ve rahatsız edildiklerinde 15 santimetre kadar yüksekliğe sıçradığı peyniri bu şekilde tüketmek makul görülüyor. 

Casu marzu’yu tadanlar, aldıkları tadın kendilerine Akdeniz’in otlaklarını ve baharlarını anımsattığını, ağızda saatler süren bir lezzet bıraktığını söylüyor. 

Afrodizyak etkisi olduğuna da inanılan peynirin satışı yasaklanmış olsa bölge sakinleri yüzyıllardır olduğu gibi tüketmeye devam ediyor. 

Shardan - Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=452314460 BİN DOLAR CEZASI VAR

Casu marzu, 1962 yılından bu yana İtalyan hükümeti tarafından parazitler içerdiği gerekçesiyle yasadışı kabul ediliyor. 

60 bin dolara varan cezalara rağmen Sardinyalılar,  yasak hatırlatıldığında gülerek karşılık veriyor. 

AB ARAŞTIRMASI SONUCU

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıllarda başlattığı araştırmada, tüketilmek üzere yetiştirilen böceklerin yer aldığı konseptleri ele almıştı. 

Araştırmalar sonucunda böcek tüketiminin, hayvan çiftçiliği ile ortaya çıkan karbondioksit emisyonunu ve iklim krizini hafifletebileceği ifade edilmişti. 

VİDEO: KÜFLENMİŞ PEYNİR YENİR Mİ?

Facebook Comments