Saturday, January 28th, 2023

Bu şirketten yatırımcıları şok eden temettü kararı!

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Bu şirketten yatırımcıları şok eden temettü kararı! Borsa İstanbul’da işlem gören bu hisse şok temettü kararı açıkladı! Temettü dağıtıyor mu? İşte bu sorunun cevabı haberimizde..

Katmerciler’den yatırımcıları şok eden temettü kararı!

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamanın detayları;

temettü kararı

Şirketin Yasal kayıtlara göre hazırlanmış mali tablolarında 38.853.301 TL net dönem zararı, Katmerciler A.Ş. Yönetimi tarafından TMS / TFRS esaslarına göre hazırlanan ve AKSİS Uluslararası Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından denetlenen finansal tablolarda ana ortaklığa isabet eden dönem zararı, 41.665.808 TL dir.

2021 yılı hesap sonuçları ile ilgili olarak söz konusu net zararın geçmiş yıl karlarından karşılanması hususu oy çokluğu ile kabul edilmiştir.

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 1 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

Daha fazla okumak için Bu şirketten yatırımcıları şok eden temettü kararı! ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments