Friday, April 19th, 2024

BURGER, SUSHI, CAKE, PIZZA Token Neden Popüler? Yatırım Yapmaya Değer Mi?

Yiyecek temalı token’lar, bir süredir kripto para ekosisteminde bulunuyor. Pizzadan burgere, yam ve kimchi’ye kadar birçok yemek adında token çıktı. Bununla birlikte bu token’lar varlıklarını son birkaç günde özellikle hissetirdi.

20 Temmuz’dan bu yana belirtilen yemek temalı token’ların neredeyse tamamının değeri iki katına çıktı. BURGER’in fiyatı 3.05 dolardan 6.46 dolara sıçrayarak dikkat çekti. Aynı zaman diliminde SUSHI, 6.2 dolardan 1 dolara, CAKE ise 10 dolardan 18 dolara yükseldi. Ayrıca PIZZA 0.1 dolardan 0.2 dolara, YAM 0.48 dolardan 0.82 dolara kadar tırmandı.

Bu token’lar, gün geçtikçe popülaritesi ve benimsenmesi artan kripto para sektöründe birçok kişinin bilmediği veya aklına gelmeyen isimler taşıyor.

Nedir Bu Kripto Paralar?

SushiSwap, DeFi alanında öne çıkan platformlardan bir tanesidir. Bu topluluk odaklı DeFi likidite havuzu platformu, likidite sağlayıcılarına ödüller sağlar. Ancak protokol merkezsiz bir yapıda değildir ve kullanıcıların yönetim hakkında söz sahibi olmaları gerekmez. BurgerSwap, bu açıdan daha merkezsiz bir yapıdadır. Kullanıcılarının söz hakkı ve oy hakkı vardır.

YAM Finance, kullanıcılarını platformla ilgili yönetim kararlarına dahil eder. Platformun yönetimi altında tuttuğu varlıkları da etkileyici bir hızda büyüyor. YAM token’larının esnek bir arzı vardır ve piyasa koşullarına göre genişler veya daralır.

PIZZA‘nın dolaşımdaki arzı 30.976.128’dir. Kullanıcılar Pizza DEX’te işlem yapabilirken, özel stablecoin yatırım programlarına katılıp gelir elde edebilirler. Tıpkı SushiSwap gibi KIMCHI de kullanıcılarına likidite sağladıkları için ödüllendiriyor. Ayrıca PancakeSwap, bu konuda kullanıcıların token alım satımı yapmasına ve farming yoluyla likidite sağlamasına ve iade almasına imkan tanıyor. Bunun yanı sıra CAKE kullanıcıları şanslarını piyangolar ve NFT’lerde deneyebilirler.

Bu Token’lara Bir Şans Vermeye Değer Mi?

Bu tip token’ların hacimleri, dikkate değer artışlar yaşayarak dikkatleri üzerine çekmeye başladı. BURGER, son 24 saatlik hacimde 18 milyon dolarlık bir değeri yansıtırken, SUSHI ve CAKE için aynı rakam 262.51 milyon dolar ve 427.17 dolar olarak kaydedildi.

Bu projelere sermaye pompalandığı görülebilir ve bu noktada kısa vade için yatırımcılar kendi kararlarını vermelidir. Önümüzdeki haftalarda bu tip kripto paralardaki ateş sönmezse büyük bir çılgınlık daha görülmesi kaçınılmazdır.

Ancak bu tip kripto paraların kurucuları, projeyle ilgili detayların çoğunu açıklamadı. Kripto para ekosistemi, birdenbire ortaya çıkan çeşitli ponzi şemeları gördü. Bu bağlamda, sürdürülebilirlik faktörünü göz önüne alarak yatırımcıların dikkatli olması gerekir.

Facebook Comments