Saturday, January 28th, 2023

Buterin Açıkladı: Ethereum’un (ETH) Büyük Sorunu 1 Ay İçinde Çözülüyor Mu?

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağın 100 kat ölçeklenmenin eşiğinde olduğuna inanıyor ve Optimism’in önümüzdeki haftalarda ikinci katman (Layer 2) çözümünü yayınlayacağını tahmin ediyor.

Ethereum 2. Katman Çözümleri

Tim Ferriss podcast’inde konuşan Buterin, ETH 2.0’ın geliştiricisinin Ethereum ile zincir birleşmesi için çalışmaya odaklandığını ve ikinci katman çözümlerinin, sharding geliştirilinceye kadar ağı destekleyebileceğinden emin olduğunu belirtti.

Buterin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Rollup çok yakında geliyor. Daha fazla ölçeklendirmeye ihtiyaç duyduğumuz zaman da sharding zaten hazır olmuş olacak.” sözlerini kullandı.

Rollup, işlemlerin toplu hallerini Ethereum‘un ana ağında bir araya getirmeden önce, işlem verilerini belirlenmiş bir yan zincirde işleyen ve depolayan ikinci katman çözümlerdir. Çözümler, Ethereum ana ağında bant genişliği için şiddetli rekabetin hızla artan ücretlerle sonuçlandığı Ethereum’un ölçeklendirme sorunlarını hafifletmek için tasarlandı.

Rollup Yeterli Olacak Mı?

ETH 2.0 tamamen kullanıma sunulduğunda ölçeklenebilirliği sağlamak için sharding kullanılacak olsa da Buterin, rollup’ların orta vadede yeterli olacağına inanıyor. Buterin’in açıklamalarına göre rollup’ların uygulanması Ethereum’un işlem hacmini 100 kat artırabilir:

Öte yandan Buterin, Optimism’in tamamen Ethereum Virtual Machine veya kısaca EVM uyumlu rollup’ları yaklaşık bir ay içinde piyasaya süreceğini ve ayrıca Arbitrum’un kendi EVM uyumlu rollup’larında önemli ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Optimism Rollup

Optimism rollup’larının DeFi’nin endüstri liderlerinden bazıları tarafından benimsenmesi bekleniyor ve yorumcular Uniswap’in gelecek V3 revizyonunun bundan yararlanacağını düşünüyor. Aave ve Synthetix’in teknolojiyi kullanan ilk projeler arasında olması bekleniyor.

Facebook Comments