Monday, February 26th, 2024

Büyük Alman Bankası da Kripto Kervanına Katılıyor!

Deutsche Bank, kripto para saklama hizmetini araştıran ve yakın zamanda müşterilerine sunmaya hazırlanan yüksek profilli finans kurumları arasında yerini almaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamalara göre, kripto para birimlerini hedge olarak kullanmak isteyen müşteriler bankanın bu çözümünden faydalanabilecek.

Deutsche Bank ve Custody Hizmeti

İsviçre’nin Davos kentinde her yıl düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu tarafından pek fark edilmeyen bir rapora göre Deutsche Bank Dijital Varlık Saklama prototipi, “kurumsal müşteriler ve dijital varlıkları için daha geniş kripto para birimi ekosistemine sorunsuz bağlantı sağlayan tam entegre bir saklama platformu” geliştirmeyi amaçlıyor.

Aralık 2020 raporunun 23. sayfasında yer alan rapora göre Almanya’nın en büyük bankası, dijital varlıkları geleneksel bankacılık hizmetleriyle birleştiren ve kullanımı kolay tek bir platformda dijital varlıkları ve geleneksel varlıkları yöneten bir işlem ve token platformu oluşturmayı planlıyor.

Custody Hizmetleri Artıyor

Dünyanın en büyük saklama bankası Bank of New York Mellon da bu hafta başlarında müşterilerine kripto para saklama (custody) hizmeti sunacaklarını açıkladı. Dolayısıyla müşterilerine kripto paralar ile ilgili hizmetler sunan bankaların sayısı günden güne artıyor.

Öte yandan Para Birimi Denetleyici Ofisi’nin geçen yılki yorum mektupları sayesinde kripto para birimleri ve ABD bankaları arasında bazı düzenleyici netlikler sağlandı. Almanya’da ise bankalar ve firmalar, kripto para saklama hizmeti sunmak için BaFIN’de sıraya giriyor.

Deutsche Bank Hangi Coin’leri Sunacak?

Dünyanın 21. en büyük bankası Deutsche, “sigorta sınıfı korumalı kurumsal düzeyde sıcak/soğuk depolama çözümü sunarak müşteriler için varlıkların güvenliğini ve erişilebilirliğini sağlamayı” hedeflediğini söyledi. Ancak yapılan açıklamalarda hangi coin’lerin bu kapsam dahilinde olduğu belirtilmedi.

Yapılan açıklamalara göre dijital varlık saklama platformu aşamalı olarak başlatılacak. Nihayetinde ise müşterilere, birincil brokerler, token piyasaya sürenler ve onaylanmış borsalarla bir ortaklık yoluyla dijital varlıkları satın alma ve satma yeteneği sağlayacak.

Facebook Comments