Friday, February 3rd, 2023

Büyük Miktarlarda BTC Alan Şirket Bitcoin Satmaya Mı Başlayacak?

Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff, önemli bir Bitcoin eleştirmeni olarak tanınıyor. Schiff yaptığı son açıklamalarda, Grayscale’in artık tam da beklediği gibi bir Bitcoin satıcısına dönüşme olasılığının yüksek olduğunu iddia etti. Aslında Grayscale’in adını bu zamana kadar Bitcoin satın alması ile duyduk. Bu sebeple Schiff’in açıklaması önemli olabilir.

Grayscale Satışa Mı Başlayacak?

Grayscale’i kuran Barry Silbert’in öncülüğünü yaptığı Digital Capital Group, geçtiğimiz günlerde Grayscale’in en büyük ve en popülerler hissesi olan 250 milyon dolarlık Bitcoin tabanlı hisselerini (GBTC) geri almayı planladığını duyurdu.

Ciddi bir Bitcoin eleştirmeni ve altın savunucusu olan Schiff ise bu yılın başlarında, Grayscale’in çok geçmeden en büyük BTC alıcısından en büyük Bitcoin satıcısına dönüşebileceğini belirtmişti.

Yaptığı son açıklamalarda ise Schiff, beklentilerinin kısmen gerçekleştiğini iddia ediyor. Grayscale şu anda dolaşımdan büyük miktarda GBTC satın almak istediğinden, Schiff bu satın alma için para bulmak amacıyla Bitcoin satmaya başlaması gerektiğini iddia ediyor.

GBTC Getirisi

Son zamanlarda Grayscale Bitcoin Trust hisseleri büyük bir düşüşle işlem görüyor ve GBTC fiyatının yerel varlık değerinden (NAV) daha küçük olmasıyla birkaç kez negatife gittiği ifade ediliyor. Glassnode ise zaten arka arkaya 10 gün boyunca negatifte kaldığını bildiriyor.

Ayrıca Grayscale bir süredir yönetimi altındaki toplam kripto miktarını da azaltıyordu. Yapılan açıklamalara göre 11 Mart itibarıyla şirketin yönetimindeki toplam kripto para miktarı 43,7 milyar dolardı. 9 Mart’ta ise bu rakamın 42.1 milyar dolara kadar gerilediği görülüyor.

Facebook Comments