Friday, April 19th, 2024

Büyük Şirketlerin Yöneticileri Ne Zaman Bitcoin (BTC) Alacak?

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı kurumsal yatırımcı arasında büyük bir uyanışın yaşanmasını sağladı. Buna rağmen hala yeterince kurumun Bitcoin almadığı net bir şekilde görülmekte. Yeni yapılan ankette ise 2021 yılı itibarıyla bu durumun rafa kaldırılabileceği görülüyor.

Bitcoin Yatırımı Yapan Şirketlerin Sayısı Artabilir

Gartner’ın anketi aslında Tesla’nın rezervlerinin %8’i ile Bitcoin almasından sonra gerçekleştirildi. Tesla’dan çok önce Bitcoin alan en önemli şirket ise şüphesiz MicroStrategy olarak biliniyor.

MicroStrategy, Ağustos 2020 döneminden beri düzenli aralıklarla BTC almakta. Bitcoin fiyatının 50.000 dolara ulaşmasından sonra da MicroStrategy’nin 600 milyon dolarlık borç tahvili ile BTC alacağını açıklaması gündeme damga vurmuştu. MicroStrategy’nin toplam Bitcoin yatırımı ise ilk yatırım yapılan miktara bakıldığında neredeyse 1,5 milyar dolara ulaştı.

Büyük Şirketlerin CFO’ları, Bitcoin Alabilir

Gartner’ın anketi de bu sebeple büyük önem taşıyor. Daha fazla kurumun Bitcoin almak isteyip istememesi, BTC fiyatının gidişatı hakkında da yatırımcılara bilgi verebilir. Ankete katılan 77 kişinin 50’sinin ise üst düzey şirketlerin CFO’ları yani finans sorumluları olması dikkat çekiyor.

CFO’lar, çalıştıkları kurumlar ve endüstrilere göre oldukça farklı cevaplar verdi. Teknoloji sektöründe çalışanların Bitcoin’e en çok ilgi gösterenler olduğu ortaya çıktı. Teknoloji şirketlerinde çalışanların %50’si kripto paraların geleceğe giden yol olduğunu düşünüyor. Buna rağmen kurumlarında BTC alımına yönelik ciddi bir karar değişimi olmadığı da belirtilmekte.

BTC’nin Volatilitesi Endişe Konusu

Ankete katılanların %84’ü Bitcoin’in volatilitesinden dolayı buna yönelik yatırım yapma konusunda tedirginlik yaşadığını ifade etti. Buna ek olarak sektörün nasıl gelişeceğine dair şüpheleri olan şirket yöneticileri, bekleyip görmeyi tercih etmekte.

Katılımcıların %70’i ise regülatörlerin Bitcoin hakkında nasıl bir düzenleme getireceği belli olmadan yatırım yapmaya sıcak bakmıyor. Buna rağmen kurumsal şirket CFO’larının %5’i, 2021 yılında Bitcoin alacaklarını resmen açıkladı. Bitcoin fiyatının sadece Tesla alımı ile 50.000 dolara giden yolda hızlandığı düşünülecek olursa, art arda gelen başka alımlar fiyatın sürdürülebilirliğini arttırabilir.

ARK Invest kısa süre önce paylaştığı bir araştırmada S&P 500 şirketlerinin ellerindeki nakit rezervlerin bile %1’ini BTC’ye aktarması durumunda fiyatın 90.000 dolara kadar çıkabileceğini belirtmişti.

S&P 500 şirketlerinin piyasa değerinin 2 trilyon doların üzerinde olması ise bunun daha başlangıç olduğuna işaret ediyor.

Facebook Comments